Skenování pomohlo odhalit tajnou zprávu na slavném obrazu: Jaký vzkaz zanechal malíř

Díky infračervenému skenování se na slavném snímku Edvarda Muncha podařilo objevit sotva znatelný nápis. Poselství je ponecháno v levém horním rohu.

Obraz Výkřik je Munchovo nejslavnější dílo a jeden z nejslavnějších obrazů na světě. Plátno mělo obrovský vliv na mnoho pozdějších uměleckých děl. V levém rohu skenování se objevil nápis: „Toto by mohl namalovat jen blázen.“

Skenování slavného obraze Edvarda Muncha / Zdroj: kindhearts.com.ua

Kritici umění se dlouho dohadovali, jak by se tento nápis mohl objevit. Dříve se spekulovalo, že by to mohl napsal neznámý umělec nespokojený s plátnem.

Při zkoumání obrazu pomocí infračerveného skenování však odborníci z Norské Národní galerie dospěli k závěru, že nápis zanechal sám Munch. Porovnali rukopis s deníků umělce a ukázalo se, že je totožný.

Skenování slavného obraze Edvarda Muncha / Zdroj: kindhearts.com.ua

„Nepochybně je to Munchův rukopis. S největší pravděpodobností, on vytvořil nápis pod dojmem své první výstavy,“ řekl novinářům kurátor muzea Britt Güleng.

Zdá se, že Muncha rozpačitě reagoval na reakce lidí na „Výkřik“ – po první výstavě v roce 1893 věnovali výtvarní kritici spoustu poznámek k duševnímu stavu umělce. Možná proto udělal ten nejednoznačný nápis.

Nalezený nadpis na slavném obraze Edvarda Muncha / Zdroj: kindhearts.com.ua

PSALI JSME: ŽENSKÝ PSYCHOLOGICKÝ TEST: VYBRANÝ OBRÁZEK ODHALÍ, JAKÁ JSTE ŽENA

PŘIPOMÍNÁME: „LIDSKÉ TĚLO JE NEUVĚŘITELNÉ MALÍŘSKÉ PLÁTNO“: MUŽ SE ROZHODL ZA KAŽDÝ DEN V KARANTÉNĚ ODMĚNIT TĚLO JEDNÍM TETOVÁNÍM

Share