Šíření koronaviru v Česku: poprvé od 13. ledna bylo odhaleno přes 10 tisíc případů, ale reprodukční číslo mírně klesá

Počet nových případů nákazy v úterý byl 10 165. Naposledy bylo odhaleno více než 10 tisíc nakažených 13. ledna. Zatím je v nemocnicích téměř 6 tisíc hospitalizovaných pacientů.

Za celou dobu epidemie koronaviru se v Česku nakazilo 1 milion a 55 tisíc lidí. Více než 940 tisíc se už vyléčilo. Jenže 17 642 lidí tuto nemoc nezvládlo a zemřelo.

Denní přehled počtu provedených PCR a antigenních testů / Zdroj: mzcr.cz

V úterý bylo provedeno 30 565 PCR testů a 27 777 antigenních testů. Počet nových případů nákazy byl 10 165. To znamená, že podíl pozitivních testů byl 32,4 procenta. Naposledy tak velké číslo bylo 10. ledna.

Jedním z důvodů, proč počet nových případů neklesá, ale dokonce se může zvýšit, může být nová britská mutace koronaviru. Britská mutace je o 40 až 70 procent nakažlivější

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

V nemocnicích nyní leží 5 921 hospitalizovaných pacientů, z toho ve vážném stavu je 1 058 lidí. Počet hospitalizovaných se dlouhodobě pohybuje kolem 6 tisíc lidí.

Trendový profil aktuálního počtu osob s laboratorně prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Index rizika má stále hodnotu 71 bodů. Mírně se zlepšily všechny 4 ukazatele, které ovlivňují index rizika. Například reprodukční číslo se snížilo na 1,02.

Počet nakažených na 100 tisíc obyvatel, 14denní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných s koronavirem u kterých se nemoc projevila až v nemocnici také klesly.

Přehled výskytu laboratorně prokázaného onemocnění COVID‑19 podle regionu / Zdroj: mzcr.cz

Opatření odpovídají pátému stupni pohotosti PES, ale index rizika již delší dobu odpovídá čtvrtému stupni. Opatření zůstávají stejná, protože počet hospitalizovaných je stále poměrně vysoký.

K tomu, aby většina opatření fungovala, je potřeba nouzový stav, který končí 14. února. Kabinet požádal o prodloužení o 30 dní, tedy do 16. března.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jednání Sněmovny se uskuteční ve čtvrtek, hlavním problémem ale je, že vláda nemá dostatečnou podporu poslanců. Premiér Andrej Babiš měl toto téma projednat s opozičními stranami.

PSALI JSME: ZDENĚK HŘIB ŘEKL, ŽE VYHÁNĚT DĚTI BYLO NESMYSLEM: SÁŇKOVAT V PRAZE BUDE MOŽNÉ NA NĚKTERÝCH MÍSTECH, KTERÁ BUDOU OZNAČENA

PŘIPOMÍNÁME: RYBÁŘ JAKUB VÁGNER POOSMÉ PŘEKONAL EXOTICKOU NEMOC: „TAKY JSEM NEMĚL CHUŤ A ČICH, BOLELO MĚ CELÉ TĚLO“

Share