Šíření koronaviru v Česku: bylo odhaleno 8 745 nových případů nákazy, index rizika PES se snížil o 5 bodů

Epidemická situace v Česku stagnuje. Počet nových případů nákazy se v pondělí pohyboval kolem 9 tisíc a index rizika PES se snížil o 5 bodů.

V pondělí výrazně vzrostl zájem lidí o antigenní testování, bylo tak provedeno 47 796 antigenních testů a 26 118 PCR testů. Bylo odhaleno 8 745 nových případů nákazy koronavirem.

Denní přehled počtu provedených PCR a antigenních testů / Zdroj: mzcr.cz

V pondělí 15. února měl index rizika hodnotu 77 bodů, v úterý se ale snížil na 72 bodů. Stalo se tak díky snížení podílu hospitalizovaných pacientů, u nichž se koronavirus projevil až v nemocnici. Tento ukazatel se snížil pod hodnotu 45 procent.

Reprodukční číslo se mírně zvýšilo a má hodnotu 1,05. Další dva ukazatele, které ovlivňují index rizika, se také mírně zhoršily.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Jde o počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní, který je nyní 981, a také 14denní průměr nakažených mezi seniory, který je nyní 750.

Situace v nemocnicích také stagnuje, počet hospitalizovaných pacientů se mírně zvýšil na 5 990 lidí. Z toho ve vážném stavu je 1 130 lidí.

Přehled výskytu laboratorně prokázaného onemocnění COVID‑19 podle regionu / Zdroj: mzcr.cz

Za celou dobu epidemie koronaviru se v Česku nakazilo téměř 1 milion a 100 tisíc lidí. Naštěstí se většina vyléčila. Aktivních případů je nyní přes 102 tisíc.

Také za celou dobu epidemie v Česku zemřelo kvůli koronaviru 18 430 lidí. Průměrný počet zemřelých denně za poslední dva týdny je téměř 120 lidí.

Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Nyní je pro vládu důležitým úkolem snížit vytíženost nemocnic. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je řada nemocnic na hraně a epidemická situace zůstává vážná.

Podle aktuálních statistik zbývá na jednotkách JIP a ARO v celé zemi 184 lůžek pro pacienty s koronavirem. Jiných typů lůžek je nyní dost.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vláda v neděli 14. února vyhlásila nový nouzový stav poté, co o to požádali hejtmani. Opatření zatím zůstávají stejně přísná, ale ministři už plánují některá zmírnění, například návrat části dětí do škol v březnu.

PSALI JSME: EXMINISTR VOJTĚCH MŮŽE DOSTAT NOVÉ ANGAŽMÁ: ČEKÁ SE POUZE SCHVÁLENÍ MILOŠE ZEMANA

PŘIPOMÍNÁME: VĚDCI ZJISTILI, ŽE MAJITELÉ PSŮ PRÝ ŽIJÍ DÉLE: JAK TO VYSVĚTLUJÍ

Share