Šíření koronaviru v Česku: 8 162 nových případů nákazy, zvyšuje se reprodukční číslo

Ve středu 20. ledna bylo v Česku odhaleno 8 162 nových případů nákazy koronavirem. Počet pozitivních výsledků testů byl zhruba třetinový. Index rizika protiepidemického systému PES má hodnotu 73 bodů, což odpovídá čtvrtému stupni.

Ve středu bylo provedeno 27 492 PCR testů a 16 538 antigenních testů. Počet nových případů nákazy byl 8 162.

Denní přehled počtu provedených PCR a antigenních testů / Zdroj: mzcr.cz

Počet zemřelých na koronavirus za celou dobu epidemie téměř dosáhl hranice 15 tisíc a činí 14 973 lidí. Statistiky o zemřelých se mohou ještě aktualizovat.

Za celou dobu epidemie se v Česku nakazilo přes 917 tisíc lidí. Počet nakažených je zatím téměř 120 tisíc.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích klesl a je 6 378 lidí, z toho ve vážném stavu je 1 069 lidí. Reprodukční číslo se zvýšilo poměrně mírně a činí 0,83.

20. ledna se index rizika zvýšil o 3 body a již druhý den činí 73 bodů. Důvodem bylo právě zvýšení reprodukčního čísla.

Přehled výskytu laboratorně prokázaného onemocnění COVID‑19 podle regionu / Zdroj: mzcr.cz

V prvních lednových dnech mělo reprodukční číslo hodnotu 1,45. Pak se ale postupně snížilo na 0,68. Ale další ukazatele, které ovlivňují index rizika, stále klesají.

Tyto ukazatele jsou počet nakažených na 100 tisíc obyvatel, 14denní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných s koronavirem u kterých se nemoc projevila až v nemocnici.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V Česku nyní fungují přísná opatření, která odpovídají pátému stupni. Počet nových případů nákazy sice klesá, ale vláda zatím nemá v plánu opatření zmírnit.

Ministerstvo zdravotnictví vysvětluje, že zatím není třeba opatření rozvlňovat, protože nemocnice jsou nyní velmi vytížené. Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný řekl, že k uvolnění opatření je potřeba, aby v nemocnicích bylo maximálně 3 tisíce pacientů.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Aby však dál fungovala alespoň nějaké opatření, je nutné prodloužit nouzový stav. K tomu bude vláda žádat podporu poslanců Sněmovny.

Psali jsme:Andrej Babiš, inspirovaný příkladem Rakouska a Německa, navrhuje zavést nová opatření pro Čechy: Proč byste se měli vzdát roušky

PSALI JSME: MINISTR BLATNÝ OZNÁMIL, CO SE ZMĚNÍ V REGISTRACI A REZERVACI TERMÍNU OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU: ZDRAVOTNÍCI SE ZAČNOU REGISTROVAT PŘÍŠTÍ TÝDEN

PŘIPOMÍNÁME: SIMONA STAŠOVÁ SE OBÁVÁ O RODIČE: PROZRADILA, JAK TRÁVÍ ČAS V DOBĚ PŘÍSNÝCH VLÁDNÍCH OPATŘENÍ

Share