Šíření koronaviru v Česku: 6 910 nových případů nákazy v pondělí, index rizika klesl ještě o 1 bod

Index rizika protiepidemického systému PES v úterý klesl o 1 bod a nyní je 68 bodů. Ale reprodukční číslo se stále zvýšilo. To znamená, že Česká republika je již 13 dní ve čtvrtém stupni, ale vláda zatím opatření pátého stupně nerozvolňuje.

V pondělí bylo provedeno 25 261 PCR testů a 32 076 antigenních testů. Bylo odhaleno 6 910 nových případů nákazy koronavirem.

Denní přehled počtu provedených PCR a antigenních testů / Zdroj: mzcr.cz

Počet lidí, kteří jsou nyní nemocní, činí 99 934 lidí. Zhruba 6 procent všech nemocných je hospitalizováno, a to 5 852 lidí. Z toho ve vážném stavu je 992 lidí.

Počet mrtvých kvůli koronaviru za celou dobu epidemie činí 15 618. Počet úmrtí za poslední týden se pohyboval v průměru mezi 110 a 150 lidmi denně.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Index rizika protiepidemického systému klesl o 1 bod a je 68 bodů. To se stalo díky zlepšení takového ukazatele jako je čtrnáctidenní průměr nakažených na 100 000 obyvatel.

Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Další ukazatel, který ovlivňuje index rizika, a to reprodukční číslo, se však naopak zvýšilo a nyní činí 0,93. Nebýt navýšení reprodukčního čísla, mohlo by skóre ještě klesnout.

Další dva ukazatele, které ovlivňují index rizika, a to 14denní průměr nakažených kovidem mezi seniory a podíl hospitalizovaných pacientů s koronavirem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici, trvale klesají.

Přehled výskytu laboratorně prokázaného onemocnění COVID‑19 podle regionu / Zdroj: mzcr.cz

Podle hlavních ukazatelů lze říci, že epidemie v Česku zpomaluje. Například počet nakažených za minulý týden byl 48 tisíc a za týden před tím 56 tisíc.

Třináct dní je Česko již ve čtvrtém stupni, opatření ale odpovídá pátému stupni a vláda je zatím nehodlá rozvolnit.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že opatření se zmírní, když se počet hospitalizovaných bude pohybovat kolem 3 tisíc. Podle jeho předpokladů to bude zhruba v polovině února.

PSALI JSME: VOJTĚCH PROMLUVIL O SVÉ POLITICKÉ KARIÉŘE A O CHYBÁCH SVÝCH NÁSTUPCŮ: ZMÍNIL SE TAKÉ O NABÍDCE ODJET DO FINSKA

PŘIPOMÍNÁME: MOŽNÉ OMEZENÍ SETKÁVÁNÍ V RODINÁCH: JAN BLATNÝ OZNÁMIL, ŽE MÁ ZÁLOŽNÍ PLÁN V PŘÍPADĚ RYCHLÉHO ŠÍŘENÍ NOVÉ MUTACE KORONAVIRU

Share