Šéf WHO připustil verzi o laboratorním původu covid-19

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus na summitu skupiny G7 ve Velké Británii uvedl, že nevylučuje verzi laboratorního úniku koronaviru SARS-CoV-2. Čína by přitom podle něj měla pomoci vyšetřit zdroj nákazy. V sobotu 12. června o tom informovala televize Sky News.

Wu-chan / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ghebreyesus potvrdil přípravy WHO na druhou fázi vyšetřování koronaviru, která podle něj bude vyžadovat „transparentnost“ a spolupráci Číny.

Wu-chan / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Šéf WHO trval na tom, že je třeba zvážit všechny hypotézy

Ghebreyesus uvedl, že nejméně 174 milionů lidí onemocnělo na covid-19 a 3,75 milionu lidí na jeho následky zemřelo. Šéf WHO vyzval ke zjištění příčin nákazy z úcty k těmto lidem a také proto, aby se pandemie neopakovala.

Wu-chan / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Účastníci summitu G7 ve Velké Británii vyjádřili radikálně odlišné názory na postup vůči Číně. Podle médií vyzval americký prezident Joe Biden ostatní vedoucí představitele, aby veřejně kritizovali nedemokratické praktiky Číny, a „zdůraznil potřebu jednat“.

Summit G7 / Zdroj: youtube.com

Britský premiér Boris Johnson, kanadský premiér Justin Trudeau a francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřili souhlas s postojem amerického vůdce. Německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Mario Draghi a představitelé Evropské unie zároveň upozornili na potřebu zdůraznit oblasti spolupráce s Čínou.

20. května výbor pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů USA oznámil, že našel nepřímé důkazy o tom, že z Wuhanského virologického institutu unikl nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Noviny Wall Street Journal později napsali, že onemocnění zaměstnanců Wuhanského institutu z listopadu 2019 může naznačovat, že teorie o umělém původu koronaviru je pravdivá.

Wu-chan / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Koncem března byla zveřejněna zpráva mezinárodního týmu odborníků WHO, který v lednu až únoru navštívil Čínu, aby prozkoumal původ koronaviru. Odborníci nemohli dospět k jednoznačnému závěru. Podle závěrečného dokumentu se za nejpravděpodobnější považuje přenos koronaviru mezi zvířaty a následně na člověka, nejméně pravděpodobný je vznik SARS-CoV-2 v laboratorních podmínkách.

 

PSALI JSME: VEDOUCÍ PŘEDSTAVITELÉ ZEMÍ G7 PODEPÍŠOU PROHLÁŠENÍ O PREVENCI BUDOUCÍCH PANDEMIÍ

PŘIPOMÍNÁME: PROČ JAROMÍR JÁGR ODMÍTL PROPAGOVAT VAKCÍNY V ČR: ZNÁMÝ HOKEJISTA SE NYNÍ OČKOVAT NEHODLÁ

Share