„Rozdělují společnost na očkované a neočkované, nemají smysl“: Jiří Beran promluvil o opatřeních a očkování nerizikových skupin občanů

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran se domnívá, že by vláda měla rozvolnit. Opatření podle něj nyní nedávají smysl a předpokládá, že po současné vlně epidemie skončí. Před případnou novou vlnou by však zemi mohl ochránit systém „epidemiologické surveillance“. Řekl to pro CNN Prima News.

Mnoho odborníků neví, jak se bude epidemie dále vyvíjet. Jiří Beran ale věří, že po omikronu epidemie skončí. Podle něj už nyní nemá smysl testovat žáky ve školách a zaměstnance ve firmách.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

„Jenže víme, kdo drží v rukou klíč k normálnímu životu. Jsou to politici, kteří buď budou vytvářet opatření racionální, nebo alibistická,“ uvedl Jiří Beran.

Podle jeho názoru by bylo třeba věnovat pozornost lidem, kteří mají příznaky. Tito lidé by se měli nechat otestovat a také je třeba uspořádat systém tak, aby získali potřebnou přednemocniční a nemocniční péči.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

Nyní vidí dobrou příležitost, kdy se můžeme naučit žít s virem. Nyní v zemi platí určitá opatření, ale epidemiolog říká, že by stát měl rozvolnit. „Rozdělují společnost na očkované a neočkované, nemají smysl,“ dodal Jiří Beran.

Podle něj by všechny aktivity měly být přístupné všem občanům, jak očkovaným, tak těm, kteří odmítli se nechat naočkovat.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

Někteří odborníci se obávají, že po mutaci omikron se mohou objevit nějaké nové varianty viru. Dle epidemiologa je to jeden z důvodů, proč by měl fungovat systém „epidemiologické surveillance“.

Vysvětlil, že by to znamenalo dohled nad virem, který se v Česku vyskytuje. Bylo by nutné znát nové varianty viru, které by se mohly objevit.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle tohoto systému by odborníci museli zjistit, kolik lidí, kteří se nakazí, nemají příznaky a také kolik lidí bylo hospitalizováno.

Díky tomu by mohlo být známé, nakolik nová mutace obchází imunitu po prodělání nemoci a po očkování. Dodal, že podobné sledování se dělalo třeba v době šíření chřipky.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

Kromě toho se vyjádřil k očkování. Doporučil by se nechat vakcinovat těm lidem, kteří ještě nebyli očkováni a kteří jsou z rizikových skupin, například mají obezitu nebo cukrovku. „Pro ostatní je relativně zbytečné,“ dodal Jiří Beran.

PSALI JSME: „DOBA NORMÁLU SE BLÍŽÍ MÍLOVÝMI KROKY“: ROMAN PRYMULA UVEDL, KDY SE ČESKO MŮŽE VRÁTIT K BĚŽNÉMU ŽIVOTU

PŘIPOMÍNÁME: VEDENÍ SNĚMOVNY HODLÁ UŠETŘIT 40 MILIONŮ KČ: MARKÉTA PEKAROVÁ ADAMOVÁ UVEDLA, CO CHTĚJÍ OMEZIT POSLANCŮM A KDE DOJDE KE SNÍŽENÍ VÝDAJŮ

Share