Roman Prymula vysvětlil, proč se očkovaní mohou nakazit: podle něj je nutné, aby lidé měli vysoké hladiny protilátek

Očkování v Česku začalo 27. prosince 2020 a za tu dobu bylo podáno více než 12,7 milionu dávek vakcín. Celkem dokončené očkování má v zemi přes 6 milionů a 184 tisíc lidí. Virus se však stále šíří a dominantní variantou zůstává delta mutace. Epidemiolog Roman Prymula vysvětlil, že původní vakcíny nemohou vykrýt infekčnější mutace. Řekl to pro server ŽivotvČesku.cz.

Různí odborníci tvrdí, že riziko nákazy po očkování zůstává, ale je minimální. Vyšší riziko mají lidé starší generace i ti, kteří byli očkováni před půl rokem a více.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Po určité době se imunita snižuje a mnoho odborníků proto doporučuje přeočkování třetí dávkou. Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula upozornil také na vakcíny.

„Zatím se bohužel přeočkovává vakcínou původní, která nekryje přímo různé mutanty, které tady máme, zejména deltu,“ řekl Roman Prymula pro Život v Česku.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že lidé proto potřebují mít vysokou hladinu protilátek, aby alespoň nějaká jejich část fungovala proti novým variantám viru normálně.

Předpokládá také, že pokud by zde byla vakcína, která by se testovala poslední tři měsíce, mohla by být účinnost přeočkování vyšší.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

V Česku už více než půl milionu lidí dostalo třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Někteří lidé se teprve nyní rozhodují se nechat vakcinovat.

PSALI JSME: JIŘINA BOHDALOVÁ SE VŮBEC O SVÉ ZDRAVÍ NEBOJÍ: ČÍM PŘEKVAPILA ZNÁMÁ HEREČKA VE SPOLEČNOSTI

PŘIPOMÍNÁME: MANŽELKA BOHUŠE MATUŠE VYZKOUŠELA KONKURZ DO MUZIKÁLU OSTROV POKLADŮ: LUCIE PROMLUVILA, JAK SE JÍ ZPÍVALO

Share