Roman Prymula se vyjádřil ke zkrácení doby platnosti testů: co podle něj mohlo být příčinou pro takové změny

Resort zdravotnictví plánuje navrhnout vládě zkrácení platnosti testů na covid. Tak například výsledek PCR testu bude platný 3 dny místo 7 dní, jak je tomu nyní. Možná dojde i k omezení počtu preventivních testů, které hradí pojišťovny. Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula s podobnými iniciativami souhlasí. Řekl to pro portál ŽivotvČesku.cz.

Pavla Svrčinová / Zdroj: youtube.com

Výsledek antigenního testování zůstává platný po dobu 72 hodin a výsledek PCR testu platí jeden týden. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové by zkrácení platnosti testů mohlo motivovat lidi k očkování.

Také uvedla, že v jiných zemích je platnost výsledku testu kratší než u nás. Například v Německu je antigenní test platný 24 hodin a PCR test 48 hodin.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Premiér Andrej Babiš řekl, že výsledek PCR testu bude nyní platit místo 7 dnů pouze 3 dny a výsledek antigenního testu bude platný pouze 1 den.

Občané mají nárok na 1 antigenní test za týden a 2 PCR testy za měsíc. Tyto testy jsou hrazeny pojišťovnou. Pokud se člověk potřebuje častěji testovat, pak si další testy bude muset zaplatit sám.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Premiér také uvedl, že se diskutuje o možném snížení počtu testů, které budou hrazeny. Podle něj ale bude nutné, aby se k tomu vyjádřila i příští koalice.

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s podobnými návrhy souhlasí. Nevidí nyní negativní ani pozitivní motivaci k očkování, díky které by se lidé nechali naočkovat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle něj se nyní zvyšuje počet nových případů nákazy mezi lidmi 16 až 40 let. Bylo by proto potřebné, aby co nejvíce lidí z této kategorie dostalo vakcínu.

„Rozumím tomu, že systém bude nastaven tak, aby lidé byli motivováni se nechat očkovat, než aby chodili častěji na testy,“ řekl Roman Prymula pro Život v Česku.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Předpokládá také, že možná v budoucnu budou některé služby nebo akce dostupné pro návštěvu pouze pro očkované občany. Podle něj by to mohl být jen regionální jev a bude záležet na epidemické situaci.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ NAZNAČIL, KDO BY SE MOHL STÁT NOVÝM MINISTREM ZDRAVOTNICTVÍ: PREMIÉR SE UŽ NECHAL OČKOVAT TŘETÍ DÁVKOU VAKCÍNY

PŘIPOMÍNÁME: NA POBŘEŽÍ OCEÁNU SE NAŠLA NEZNÁMA HNĚDA BYTOST: CO TO JE

Share