Roman Prymula řekl, co je nyní nutné dělat kvůli šíření delta mutace: „Myslím si, že klíčové opatření je společnost doočkovat“

Epidemická situace v Česku se začala zhoršovat a odborníci předpokládají, že příčinou by mohla být nakažlivější delta mutace koronaviru. Také podle jejich názoru to mohlo být ovlivněno rozvolněním opatření nebo tím, že lidé začali cestovat do jiných zemí. Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly je nyní hlavní pokračovat v očkování. Řekl to pro portál ŽivotvČesku.cz.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

V Česku je nyní 13 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. V posledních několika dnech se toto číslo zvýšilo. Zatím je situace nejhorší v Praze.

Reprodukční číslo v neděli dosáhlo 1,46. Toto číslo znamená, kolik lidí v průměru může nakazit jedna nakažená osoba. Pokud je číslo větší než 1, epidemie se zrychluje, pokud je menší než 1, pak se zpomaluje.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Podle mnoha odborníků je hlavním prostředkem boje proti koronaviru očkování. Aby vznikla kolektivní imunita proti standardnímu koronaviru, je nutné, aby vakcínu dostalo 70 procent populace. V případě delta mutace by to už mělo být asi 90 procent populace.

„Já si myslím, že klíčové opatření je společnost doočkovat,“ řekl Roman Prymula pro Život v Česku. Sám ale opakovaně viděl, jak mnoho lidí vnímá vakcíny jako jakési riziko.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog upozornil, že už bylo očkováno stamiliony lidí a zatím nejsou vidět žádné zásadní problémy.

Dodal, že by nechtěl jít cestou uzavření čehokoli a zvýšení počtu případů nákazy. Věří proto, že je nutné, aby co nejvíce lidí dostalo vakcínu, díky tomu se život vrátí do normálu.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Za celou dobu epidemie se koronavirem nakazilo téměř 1,7 milionu lidí. Naštěstí se většina vyléčila, ale kvůli této nemoci také zemřelo 30 331 lidí.

PSALI JSME: TENTO SVĚT OPUSTIL HEREC LADISLAV POTMĚŠIL: POSLEDNÍ ROKY ŽIVOTA BYLY TĚŽKÉ KVŮLI BOJI SE ZÁKEŘNOU NEMOCÍ

PŘIPOMÍNÁME: MONIKA BINIAS PROZRADILA, JAK SE JÍ PODAŘILO ZHUBNOUT: PODNIKATELKA SE POCHLUBILA FOTKOU V PLAVKÁCH

Share