Roman Prymula promluvil o opičích neštovicích a řekl, kde je riziko nákazy největší: Prozradil také, zda se člověk může nakazit v bazénu

Koncem tohoto týdne se oteplí, teploty mohou přesáhnout 25 stupňů Celsia, bude to možná lákat ke koupání. Navíc nyní neplatí žádná opatření proti koronaviru. Lidé by si po dvou letech epidemie covidu a omezení související s epidemií rádi odpočinuli. V mnoha zemích Evropy, včetně Česka, byly ale nedávno odhaleny případy nákazy opičími neštovicemi. Epidemiolog Roman Prymula řekl, jaké nebezpečí hrozí člověku například v bazénu. Píše o tom web ŽivotvČesku.cz.

Podle posledních údajů se na světě nakazilo opičími neštovicemi něco málo přes dvě stovky lidí. To je výrazně méně případů, než bylo v prvních měsících epidemie koronaviru. Někteří občané však mají z této nemoci určité obavy.

Laboratoř / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog vysvětlil, že opičí neštovice jsou ve srovnání s covidem výrazně rezistentnější. Podle něj se životnost koronaviru výrazně snižovala během 72 hodin. U opičích neštovic to však může trvat podstatně déle.

Roman Prymula řekl, že podle některých informací v permafrostu na Sibiři jsou těla zemřelých lidí, kteří se kdysi nakazili pravými neštovicemi. Teoreticky mohou být tato těla ještě nakažlivá, pokud půda roztaje. Takže tento virus může pravděpodobně za určitých podmínek vydržet dost dlouho.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Opičí neštovice jsou podobné, ale mají mírnější projevy. Tato nemoc byla odhalena asi před padesáti lety ve střední části Afriky, ale nedávno se někteří lidé nakazili i v Evropě.

Brzy začne koupací sezona, ale epidemiolog si nemyslí, že by riziko nákazy v bazénu bylo vysoké. Podle něj by si lidé v bazénu určitě všimli člověka, který má na těle pupínky.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Dodal, že i kdyby se člověk nakazil, ale ještě neměl příznaky, nebyl by v bazénu nijak zvlášť nebezpečný, myslí si, že virus v chlorované vodě by rychle přestal být aktivní. Nepředpokládá proto, že by se v bazénu mohl někdo nakazit.

Epidemiolog ale uvedl, kde by se člověk mohl nakazit, kde je takové riziko vysoké. „Obecně tam, kde se nějakého povrchu dotýká více lidí,“ řekl pro Život v Česku Roman Prymula.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Může to být například veřejná doprava, proto epidemiolog radí dezinfikovat ruce. V každém případě je třeba dbát na hygienu.

Psali jsme:„To je o tom, aby byl člověk zdravý“: Lékaři komentovali procházky Prahou Lucie Šafářové. Proč tenistka nedokázala vydržet bez pohybu

PSALI JSME: TRUMP KRITIZUJE POMOC UKRAJINĚ: WASHINGTON BY SE MĚL NEJDŘÍVE POSTARAT O BEZPEČNOST NA ŠKOLÁCH

PŘIPOMÍNÁME: „JSME JEDNOTNÍ“: SCHOLZ VYSVĚTLIL, PROČ JE PŘESVĚDČEN, ŽE PUTIN UKRAJINU NEPORAZÍ

Share