Roman Prymula předpokládá, že roušky budou součástí našeho života minimálně do léta: očkování a plošné testování by mohly tento proces urychlit

Když se v Česku objevila vakcína, pro mnoho občanů to byla naděje na zmírnění opatření a dokonce i na zrušení povinného nošení roušek. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula má ale trochu jiný názor, říká, že roušky bude nutné nosit ještě několik měsíců, s největší pravděpodobností až do léta. Řekl to pro novinky.cz.

Epidemiolog a bývalý šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula předpokládá, že lidé budou moci roušky nenosit už někdy v létě.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle něj po nějaké době roušky budou nosit lidé, kteří vakcínu nedostali nebo kteří nemohou být očkováni, a ti lidé, kteří sami budou chtít omezit riziko možné nákazy.

Myslí si také, že do konce března s největší pravděpodobností nedojde k nějakému výraznému zmírnění pravidel, hodně bude záležet na tom, jak rychle bude očkování v zemi probíhat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Jako příklad uvedl i další evropské země, které nyní preferují postupovat obezřetně. Podle něj se zvyšujícím se počtem lidí, kteří dostali vakcínu a také s aktivním užíváním antigenních testů, opatření postupně zmírní.

Povoleny budou například některé aktivity, které jsou nyní zakázány. Ale pro účast na různých akcích bude pravděpodobně nutné být očkováným nebo mít negativní výsledek testu na koronavirus.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula předpokládá, že by bylo možné některé aktivity povolit, kdyby se před nimi provádělo antigenní testování. Řekl, že pro otevření země a společnosti by bylo nutné zvýšit počet testů.

Podle něj by to mohlo být například 200 tisíc testů denně. Dodal však, že testovací systém by mohl používat různé typy testů.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Ale k realizaci takového testovacího projektu je zapotřebí značné zdroje zdravotnického systému, který je nyní dost vytížený.

„Zdravotníci jsou opravdu vytížení už drahnou řádku měsíců,“ řekl Roman Prymula. Dodal, že zdravotníci nyní prostě nemohou pracovat více. I kdyby jim byly nabídnuty velké finanční odměny, tak to téměř nebude mít žádný efekt.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ ŘEKL, ŽE VLÁDA HODLÁ OD ÚTERÝ UMOŽNIT OTEVŘENÍ DALŠÍCH OBCHODŮ: ZMĚNÍ SE SEZNAM NEZBYTNÝCH VĚCÍ

PŘIPOMÍNÁME: 74LETÝ SYLVESTER STALLONE SE POCHLUBIL SVOU ŽENOU A DVĚMA DCERAMI NA SPOLEČNÉ FOTOGRAFII

Share