Energie pochází ze solárních panelů a geodetická kupole pomáhá udržovat teplotu.
Dům Ingrid a Benjamina Hertefelgera, obklopený zahradou, chráněný před chladem skleněnou kopulí a vytápěný sluneční energií, je autonomní a stabilní. Dům byl postaven na ostrově Sandhorneja v Norsku. Třípodlažní budova je postavena pod geodetickou kupolí vyrobenou výhradně z organických materiálů a chrání obyvatele domu před drsnými podmínkami arktického prostředí.
Polární kruh není jedním z nejpohostinnějších míst na světě. V podmínkách nízkých teplot a silného větru se život v této oblasti může zdát docela krutý. Rodina Hertefelgerů však má být na co hrdá. V posledních letech žila tato norská rodina v jedinečném domě. Přezdívaný „Dům přírody“, nachází se na ostrově Sandhornea 1000 km severně od Osla a má zvláštní tvar. Je postaven pod geodetickou kopulí – hemisférická struktura trojúhelníkových prvků, zcela průhledná.
Zcela ekologický třípodlažní dům postavený převážně z organických materiálů, jako je dřevo, hlína a písek. Ale díky kopuli domu je snadné chránit jeho obyvatele před extrémními teplotami a silným větrem. Dům zároveň nabízí dechberoucí výhled na okolní přírodu a pravidelně se koupe v polární záři. „Pocit, který pocítíte, když vstoupíte do tohoto domu, se liší od pocitu, když vstoupíte do normálního domu,“ řekla Ingrid Hertefelgerová.
Ingrid a její manžel Benjamin se však nezastavili nad jednoduchou stavbou svého „Domu přírody“. Kromě svého domu s 5 ložnicemi navrhli zahradu pro pěstování ovoce a zeleniny. Pokud není možné v zimě něco vypěstovat, slunce chybí tři měsíce, jindy může rodina Hertefelgerů sbírat jablka, třešně, rajčata, zelení a melouny přímo na prahu svého zázračného domova.
Spolu se svými čtyřmi dětmi Ingrid a Benjamin také zpracovávají vodu na zalévání svých rostlin a vyrábějí kompost z odpadu. Tři roky po přestěhování už pár nepřemýšlí o opuštění svého úkrytu. „Dům funguje tak, jak jsme si mysleli a chtěli, milujeme dům, má svou vlastní duši, je velmi osobní,“ vysvětlila Ingrid.
A jejich zkušenosti inspirovaly další lidi po celém Norsku a po celém světě. „Dostávám každý týden e-maily od cizinců, kteří mi říkají, jak moc milují tento dům,“ řekla žena.
Malá rodina organizuje semináře, kurzy a exkurze do svého „ekologického“ domu.
PSALI JSME: NEJDRAŽŠÍ DŮM NA SVĚTĚ VYPADÁ NA PRVNÍ POHLED DOCELA SKROMNĚ: STOJÍ NEUVĚŘITELNÝCH 12,2 MILIARDY DOLARŮ