Reflex se musí Okamurovi omluvit: soud uznal, že výroky časopisu politika urážely

V roce 2012 týdeník Reflex nazval předsedu SPD Tomia Okamuru Pitomiem a nyní se za to musí omluvit. Pražský vrchní soud navíc rozhodl, že Reflex nesmí v budoucnu toto označení používat. Soud poznamenal, že výraz je zkomoleninou Okamurova jména a zasahuje do jeho osobnostních práv.

Politik však nedostane odškodnění 300 000 korun, které po týdeníku požadoval. Reflex zatím přemýšlí o odvolání. Informuje ČT24.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

„Nejde o projev přípustné kritiky,“ řekl předseda senátu Jiří Čurda s tím, soud v této části dal za pravdu Okamurovi.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Soud se ale musel znovu zabývat tím, jestli výraz Pitomio zakáže Reflexu používat v budoucnu. Ústavní soud totiž v minulosti tento zákaz schválil. Předchozí soudy totiž připouštěli možnost použiti zkomoleniny v rámci oprávněné kritiky.

Reflex zatím o odvolání uvažuje, ale potřebuje mít písemné rozhodnutí soudu. Označení Pitomio časopis ale dlouhodobě již nepoužívá, i když odůvodnění pro jeho použití u soudu v minulosti dostal.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Mimo jiné týdeník se musí Okamurovi omluvit za výroky v článcích, které jsou již osm let staré, kdy se psalo, že šéf SPD byl poradcem expremiéra Jiřího Paroubka a že „mu zkrachovala cestovka pro plyšáky“. Nikdo se proti tomuto rozsudku neodvolal.

PSALI JSME: MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ ARENBERGER ŘEKL, KDE BUDE MOŽNÉ V BLÍZKÉ BUDOUCNOSTI ZÍSKAT COVIDPAS: „CESTA COVIDPASU JE VŠAK MOŽNÁ POUZE BEZ DISKRIMINACE DLE DRUHU CERTIFIKÁTU,“ ŘÍKÁ ŠÉF PIRÁTŮ BARTOŠ

PŘIPOMÍNÁME: “JE TO MENTALITA LIDÍ”: ROMAN ŠMUCLER PROMLUVIL, PROČ LIDI NAD 35 LET NEMAJÍ ZÁJEM O OČKOVÁNI PROTI KORONAVIRU

Share