Ministr zdravotnictví Arenberger řekl, kde bude možné v blízké budoucnosti získat covidpas: „Cesta covidpasu je však možná pouze bez diskriminace dle druhu certifikátu,“ říká šéf Pirátů Bartoš

Šéf resortu zdravotnictví Petr Arenberger na tiskové konferenci řekl, že ministerstvo zdravotnictví připravilo změny v zákonu o ochraně veřejného zdraví a v pandemickém zákonu a ty už projednal kabinet. Týká se to certifikátů o očkování, testů nebo prodělané nemoci. To bude nezbytné i pro zavedení covidpasů. Poslanci to budou projednávat v legislativní nouzi. Komentoval to pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Změny zákonů jsou nezbytné pro stanovení právního rámce pro vydávání těchto certifikátů. V certifikátech budou informace o očkování proti koronaviru, testování nebo o prodělání nemoci.

Radek Vondráček / Zdroj: youtube.com

Šéf dolní komory Parlamentu Radek Vondráček prodloužil v pátek stav legislativní nouze do konce června. Návrhem zákona se bude zabývat výbor pro zdravotnictví do úterního poledne.

Tento certifikát bude možné použít k návštěvě různých akcí nebo služeb. Třeba k návštěvě kadeřníka nebo nějaké kulturní akci.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Petr Arenberger uvedl, že tento certifikát bude možné získat prostřednictvím současného systému ministerstva zdravotnictví. V budoucnu se také objeví možnost dostat ho přes CzechPoint.

Podle něj přechodným obdobím, kdy budou fungovat oba tyto systémy, bude období do konce letošního roku. Poté zůstane funkční systém CzechPointů.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

„Cesta covidpasu je však možná pouze bez diskriminace dle druhu certifikátu (papírový i digitální),“ řekl Ivan Bartoš pro Život v Česku.

Také podle něj je důležité, aby stát garantoval kvalitu a dostupnost testování a aby to mohlo být zdarma.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Velmi důležitým bodem je i ochrana soukromí. Šéf Pirátů proto říká, že by na úrovni Evropské unie neměly existovat žádné centralizované databáze. Mělo by podle něj být také zajištěno, že nebude možné sledovat pohyb držitele certifikátu.

PSALI JSME: “PRVNÍ PROCHAZKA, BOŽE, JÁ TO ZVLÁDLA”: ORNELLA KOKTOVÁ POPRVÉ PO PORODU VYŠLA VEN

PŘIPOMÍNÁME: ODBORNÍCI ŘEKLI, CO JE TŘEBA UDĚLAT, ABY SE ZVÝŠILA ÚČINNOST OČKOVÁNÍ A SNÍŽILO SE RIZIKO VEDLEJŠÍCH ÚČINKŮ

Share