Rastislav Maďar prozradil, co je třeba dělat, aby se snížila pravděpodobnost nákazy britskou mutací koronaviru

Epidemická situace v Česku nadále stagnuje. Počet nových případů nákazy je několik týdnů po sobě přibližně stejný. Možná je to způsobeno novou britskou mutací koronaviru, která se šíří 40 až 70 procent rychleji. Epidemiolog Rastislav Maďar prozradil, čemu je třeba se vyhýbat a jak se chránit před nákazou koronavirem. Řekl to pro ŽivotvČesku.cz.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nemá dostatek informací, jaká je nyní situace ohledně nakažení novou mutací viru v Česku. Alespoň o tom nikdo nemluví.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Odborníci tvrdí, že nová britská mutace je nakažlivější, a proto se šíří rychleji. Ale stále existují určitá pravidla, která umožňují každému člověku omezit možné riziko nákazy.

Epidemiolog Rastislav Maďar vysvětlil, že pravidla jsou zhruba stejná jako v případě ochrany před běžným koronavirem. Ale je velmi důležité dodržovat vzdálenost od jiné osoby.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Také podle něj by bylo lepší v místech, kde jsou často lidé a tam není možné dodržovat rozestupy, nosit respirátory místo roušek. Ale hlavní věc je nepodceňovat tento virus.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Také epidemiolog dodal, že velmi důležitým pravidlem ochrany před koronavirem a jeho novým typem bude snížení sociálních kontaktů. Čím méně se lidé budou setkávat s jinými lidmi, tím méně se bude šířit koronavirus.

„Vzhledem k vysoké obsazenosti lůžek v nemocnicích je na to nutné myslet víc než kdykoli předtím,“ řekl Rastislav Maďar pro Život v Česku.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Základní epidemické ukazatele mají již nějakou dobu zhruba stejná čísla. Reprodukční číslo je nyní o něco větší než 1, index rizika PES má již několik dní 71 bodů atd. Počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích je o něco nižší než 6 tisíc lidí.

PSALI JSME: SIMONA KRAINOVÁ ZVEŘEJNILA ZAJÍMAVOU FOTKU ZE SVÉ MINULOSTI: TAK VYPADALA SKORO PŘED 30 LETY

PŘIPOMÍNÁME: „JDE O ZNAMENÍ ÚCTY K DĚTEM“: CHŮVA DĚTÍ KATE A WILLIAMA NESMÍ ŘÍKAT JEDNO KONKRÉTNÍ SLOVO

Share