Prymula řekl, jestli se musí očkovat proti opičím neštovicím: odborníka překvapilo, jak rychle se nákaza šíří

Experti jsou překvapení tím, jak rychle se opičí neštovice šíří v Evropě. Epidemiolog Roman Prymula uvádí, že se v následujících dnech ukáže, jak masivně se nákaza rozšířila. Odborník ale lidi uklidňuje a říká, že máme dost vakcín proti pravým neštovicích a ty jsou účinné i proti opičím. Informuje o tom web idnes.cz.

Prymula řekl, že se teprve ukáže, jestli se opičí neštovice rozšířily masívně. Překvapuje ho ale skutečnost, že se nákaza rychle šíří mezi lidmi, protože v minulosti se jednalo spíše o případy, kdy člověk kontaktoval s nakaženým zvířetem.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Exministr zdravotnictví dodává, že potvrzeno je již 130 případů nakažení a dominují zatím evropské země. Ohnisky jsou aktuálně Kanárské ostrovy a belgické Antverpy.

Roman Prymula podotkl, že před opičími neštovicemi chrání vakcíny proti pravým neštovicím, kterých je nyní dostatek. Očkovat se jimi ale přestalo ještě v roce 1980 a imunitu tak téměř nikdo nemá. Jsou také i vakcíny určené přímo proti opičím neštovicím.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog říká, že v Česku nyní máme zásoby vakcín proti pravým neštovicím pro celou populaci a ta je účinná na 85 % proti opičím neštovicím. Zásoby by se proto nyní doplňovat neměly. Uvažovat se bude pouze o nákupu vakcín přímo proti opičím neštovicím. To ale bude záležet na aktuální situaci.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Nyní však Prymula očkování nedoporučuje, protože průběh onemocnění je mírný a v Evropě se zřejmě šíří mutace, která nemá tak vysokou smrtnost jako v Africe.

PSALI JSME: PŘÍSPĚVEK VE VÝŠI 5000 KČ NA DÍTĚ MOŽNÁ NEBUDE VYPLACEN: RESORTY MAJÍ K NÁVRHU ZÁKONA URČITÉ PŘIPOMÍNKY

PŘIPOMÍNÁME: „UKRAJINCI PROKÁZALI NEUVĚŘITELNOU BOJOVNOST“: ESTONSKÝ MINISTR OBRANY PROHLÁSIL, ŽE VÁLKU NA UKRAJINĚ NELZE UKONČIT DIPLOMACIÍ

Share