Příspěvek ve výši 5000 Kč na dítě možná nebude vyplacen: Resorty mají k návrhu zákona určité připomínky

Před měsícem se vláda shodla na tom, že resort práce a sociálních věcí připraví návrh zákona, který umožní státu vyplatit rodičům jednorázový bonus na dítě ve výši 5 tisíc Kč. Ministerstvo návrh zákona připravilo, ministři ho ve středu projednali, ale neschválili. Možná nebude schválen ani v následujících dnech. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že novela je v rozporu s ústavou. Informuje o tom server TN.cz.

Nárok na tento příspěvek by měly mít rodiny s hrubým ročním příjmem do jednoho milionu korun. To by se ale týkalo jen dětí do 18 let.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministr práce Marian Jurečka doufal, že rodiny dostanou tento bonus ještě během léta. Vláda ale zatím neschválila návrh zákona, který by to umožnil. Podle něj je nutné dopracovat některé technické věci.

O tomto tématu budou zřejmě ministři znovu jednat na příštím jednání kabinetu. Pokud bude návrh zákona schválen, mohla by ho už příští měsíc projednat dolní komora Parlamentu.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„Přišlo by mi velmi líto, kdyby z opozice přišlo veto,“ řekl Marian Jurečka. Situace ale zatím zůstává nejistá.

Podle informací serveru Deník N ministerstvo financí, ministerstvo spravedlnosti a úřad vlády mají určité připomínky. Resort spravedlnosti například uvedl, že takový návrh je protiústavní. Důvodem je to, že by novela umožnila kabinetu tento bonus vyplatit opakovaně.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Ministr financí Zbyněk Stanjura označil návrh zákona za nesystémové opatření. Tím by se nevyřešily problémy rodin s nízkými příjmy.

Resort financí informoval, že nárok na tento příspěvek bude mít téměř 80 procent rodin, které mají děti do 18 let. Stát by měl zkontrolovat pouze příjmy rodin. Podle ministerstva stát ale nebude kontrolovat majetkové poměry domácností.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

„Při lepším zacílení podpory by bylo možné částku na jedno dítě podstatně zvýšit, a to i při nižších celkových nákladech pro státní rozpočet,“ uvedl resort financí.

Podle Úřadu vlády je tento příspěvek v rozporu s právem Evropské unie. Důvodem je, že v návrhu zákona nejde o vyplácení bonusu i občanům jiných členských států EU.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Marian Jurečka ale doufá, že novela bude v budoucnu schválena a že většina rodin s dětmi tyto peníze dostane.

PSALI JSME: „KOMBINACE ASOCIÁLNÍ VLÁDY S ČNB“: ANDREJ BABIŠ UVEDL, ŽE VLÁDA NEVÍ, CO ZNAMENÁ NĚCO ŘÍDIT

PŘIPOMÍNÁME: UKRAJINA BY SE MĚLA VZDÁT ČÁSTI SVÉHO ÚZEMÍ, PROHLÁSIL SVĚTOZNÁMÝ DIPLOMAT KISSINGER

Share