V Česku zatím nebyl zaznamenán žádný případ opičích neštovic, i když u jednoho pacienta bylo podezření na toto onemocnění. Test to ale nepotvrdil. Aktuálně šíření nákazy hlásí například Německo, Španělsko či Velká Británie. Nyní o opičích neštovicích podrobně promluvil epidemiolog Roman Prymula. Píše o tom web zivotvcesku.cz.
V České republice se vyskytl pouze jeden případ, u kterého bylo podezření na nakažení opičími neštovicemi. Test ale byl negativní a odborníci již dobře mají vycvičený postup, jak v takových případech postupovat.
Státní zdravotní ústav uvádí, že k prvním příznakům onemocnění patří horečka, bolesti svalů či hlavy, zimnice a následuje vyrážka. Nejčastěji se ze začátku vyskytuje na obličeji a následně se šíří tělem.
„Opičí neštovice jsou chorobou, která je velmi podobná pravým neštovicím, které se v ČR v minulosti vyskytovaly, ale jejich závažnost je výrazně nižší,“ říká Prymula s tím, že opičí neštovice byly typické pro Afriku a jednotlivé případy se úspěšně léčily a lidé byli včas izolování.
Nakazit se člověk může po fyzickém kontaktu s nakaženou osobou včetně pohlavního styku.
Epidemiolog dodává, že přenos je podobný jakou u koronaviru. Jsou ae léky, kterými se nákaza léčí.
Prymula podotkl, že k nakažení opičími neštovicemi může dojít po kontaktu s kontaminovanými předměty, tělesnými tekutinami či kontaktu s krvi.
Uzdravení trvá 2 až 4 týdny a smrtnost v Africe činí kolem 3,6 %. Kdo ale nebyl očkován proti pravým neštovicím toto číslo se může vyšplhat až na 10 %. K nejvíce ohroženým patří lidé s oslabenou imunitou a děti.
PSALI JSME: ODBORNÍCI NAVRHUJÍ V ČESKU ZAVEDENÍ ČTYŘDENNÍHO PRACOVNÍHO TÝDNE: CO JIM NA TO ODPOVĚDĚLA VLÁDA
PŘIPOMÍNÁME: „JE JASNÉ, ŽE EVROPA JE V OHROŽENÍ“: EU PODLE BORRELLA MUSÍ PŘEVZÍT VĚTŠÍ ODPOVĚDNOST ZA SVOU VLASTNÍ BEZPEČNOST