„Je jasné, že Evropa je v ohrožení“: EU podle Borrella musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost

Ruská válka proti Ukrajině je budíčkem pro celou Evropu v oblasti bezpečnosti a obrany a donutila ji hledat koordinované a efektivní cesty k posílení vlastních obranných schopností. Uvedl to vysoký představitel EU Josep Borrell.

„Pokud jde o počet vojenských schopností zapojených do této války, její lidské náklady a její globální důsledky, představuje to globální posun v evropském bezpečnostním prostředí. EU reagovala rychle a důrazně a nabídla Ukrajině politickou, finanční, humanitární a vojenskou pomoc. Nyní je jasné, že Evropa je v ohrožení,“ řekl vysoký představitel EU.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell/ Zdroj: YouTube

Evropská unie podle něj musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost.

„Devastace skladů, která následovala po vojenské pomoci, kterou jsme Ukrajině poskytli, je nejviditelnějším příkladem našich nedostatků. Ale je to největší nedostatek, který jsme zdědili z minulých rozpočtových škrtů a nedostatečného financování,“ řekl Borrell.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell/ Zdroj: YouTube

Šéf unijní diplomacie určil tři hlavní směry pro řešení současných výzev EU v oblasti obrany.

Prvním směrem je zvýšení bojové připravenosti vojsk. Druhým směrem úsilí je rozvoj obranných schopností. Během příštích pěti let se toto úsilí zaměří na strategické oblasti, jako je protivzdušná a kybernetická obrana.

Vlajky/ ilustrační foto/ Zdroj: pravda.com.ua

Třetím směrem je společný rozvoj budoucích klíčových obranných schopností, jako je hlavní bojový tank a moderní obrana území.

PSALI JSME: BOD OBRATU: „EVROPSKÁ UNIE NEDOPUSTÍ, ABY UKRAJINĚ DOŠLY ZBRANĚ,“ SLÍBIL BORRELL

PŘIPOMÍNÁME: „BRÁNÍME ÚZEMNÍ CELISTVOST UKRAJINY“: BORRELL VYSVĚTLIL, CO EVROPSKÁ UNIE BUDE POVAŽOVAT ZA VÍTĚZSTVÍ UKRAJINY

Share