Vláda v té době nevěděla, co přesně objednává: Prymula prozradil, jak probíhalo objednání vakcín a proč Česko nevyužilo stoprocentní kapacitu

Exministr zdravotnictví Roman Prymula promluvil o detailech objednání a dodávky vakcín do České republiky. Dostáváme nyní totiž vakcíny pomaleji, než ostatní země kvůli tomu, že jich vláda na podzim objednala méně. Celkem jich ale je objednáno 24 miliony od šesti společností. Informuje o tom web irozhlas.cz.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula říká, že vláda v té době nevěděla, co přesně objednává, protože vakcíny nebyly registrovány. „V té době nakoupit AstruZenecu ve 100 procentech a pak třeba nekoupit vakcínu, která by se ukázala jako výhodnější, nebylo záměrem,“ zdůraznil epidemiolog s tím, že nakonec máme objednáno dost proticovidových látek.

Navíc bývalý ministr dodává, že nemělo smysl objednávat vakcín víc, protože se děti do 18 let neočkují a část lidí se očkovat nechce. Následně by se prý veřejnost mohla zeptat, proč máme takový přebytek objednaných vakcín.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula říká, že se zbýval objednávkou pouze jedné vakcíny a je to AstraZeneca. Nemyslí si, že je správné mluvit o těchto záležitostech s odstupem několika měsíců, protože na podzim situace byla úplně jiná.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog říká, že peníze nebyly hlavním důvodem, proč si Česko objednalo nejméně vakcín v celé České republice. „Nebyly informace o tom, jak vakcíny budou vypadat,“ upřesnil odborník.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula uvádí, že si není jist, že by se během objednání vakcín určovalo pravidlo, které by nutilo objednat 100 % kapacity pro včasné jejich dodání. Nyní jsou dodávky totiž opožděné a více jich dostávají země, které jich objednaly více.

Nakonec exministr řekl, že vakcín budeme mít dostatek a na konci června se vyrovnáme s plánem.

PSALI JSME: OPOZICE JEDNALA S VLÁDOU O MOŽNÉM PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU: CO SI O TOM MYSLÍ LÍDŘI OPOZIČNÍCH STRAN

PŘIPOMÍNÁME: ZA ÚSPĚCHEM VAKCINAČNÍ KAMPANĚ VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍ STOJÍ KAPITALISMUS A CHAMTIVOST, PROHLÁSIL BORIS JOHNSON

Share