První dodávka vakcíny od firmy AstraZeneca bude doručena do 3 krajů: tato látka nepotřebuje velmi nízké teploty, což usnadňuje její dodávku a skladování

V sobotu do Česka z Belgie dorazila první dodávka vakcíny AstraZeneca. První dodávka byla 19 200 dávek. Vakcínu před několika dny schválila Evropská komise. V pondělí začala dodávka do krajů země. Píše o tom web novinky.cz.

Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím svého Twitteru 6. února oznámilo, že v pondělí začne dodávat vakcínu do některých krajů.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vakcínu od firmy AstraZeneca lze skladovat při teplotě 2 až 8 stupňů. To znamená, že pro její skladování stačí lednička.

Tato vakcína je velmi vhodná k dodání a k použití, očkovat by mohli například i praktičtí lékaři. Pro vakcíny Pfizer a Moderna byly potřeba speciální očkovací místa, protože musely být skladovány při velmi nízkých teplotách až -70 stupňů.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pro očkování proti koronaviru pro jednu osobu bude nutné získat 2 dávky vakcíny AstraZeneca. Po první dávce bude osoba potřebovat druhou za 4 nebo dokonce 12 týdnů.

V Česku bude tato látka použita pro lidi od 18 let. Získat ji budou moci také lidé nad 65 let. V Německu se rozhodli pro lidi starší generace tuto vakcínu zatím nepoužívat.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Evropská léková agentura schválila tuto vakcínu a nestanovila žádné věkové omezení. Výzkum této látky mezi starší věkovou skupinou však ještě neskončil v potřebném rozsahu.

ČR objednala od firmy AstraZeneca 3 miliony dávek vakcín. První dodávka vakcíny ve výši téměř 20 tisíc dávek dorazila do Česka 6. února v sobotu.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Výrobce látky tvrdí, že jejich vakcína je účinná mimo jiné i proti nové britské mutaci viru. Ale současně tato vakcína nezabrání lehké nebo střední formě koronaviru kvůli jihoafrické mutaci SARS-CoV-2. Výrobce však uvádí, že jejich látka dokáže zabránit těžké formě onemocnění.

PSALI JSME: V ČESKU VÝRAZNĚ OCHLADÍ, TEPLOTY MOHOU KLESNOUT AŽ K -20 STUPŇŮM: NAPOSLEDY TAKOVÉ PODOBNÉ POČASÍ BYLO V ROCE 2012

PŘIPOMÍNÁME: KORONAVIREM SE VE SVĚTĚ NAKAZILO UŽ PŘES 106,6 MILIONU LIDÍ: PRVNÍ ZEMĚ V EU SCHVÁLILA POUŽITÍ RUSKÉ VAKCÍNY SPUTNIK V

Share