Od prosince 2019 se náš životní styl začal měnit. Posílení hygienických opatření, změna pracovní doby, omezení pohybu. Koronavirus odsunul na vedlejší kolej další globální problémy lidstva.
Co dělat s použitými rouškami a co se stane, když to neuděláme?
Proč jsou jednorázové roušky nebezpečné
Organizace na ochranu životního prostředí bijí na poplach: podle jejich informací jsme na pokraji ekologické katastrofy.
Jednorázové roušky, které jsou levnější a dostupnější než látkové, můžeme vidět na těch nejneočekávanějších místech. Pod nohama, ve vodních nádržích a dokonce i na stromech. Podle nedávných odhadů, i když jen 1 % roušek projde mimo košů, znamená to znečištění životního prostředí 10 000 000 roušky měsíčně.
Stále však nevíme, co s nimi po použití. Někteří aktivisté propagují myšlenku recyklace, ale bohužel tento lékařský odpad lze pouze zlikvidovat. Zejména kvůli tomu, že roušky jsou vyrobeny z různých materiálů.
Co dělat s použitými jednorázovými rouškami
Obrovské množství těchto zdravotních pomůcek končí v prostředí zvířat. Síly zastánců divoké přírody jsou nyní zaměřeny na jejich záchranu před rouškami. Jejich poutka jsou obzvláště nebezpečné.
Do gumiček se snadno mohou zaplést zvířata. Samotný odpad končí v žaludcích suchozemských a mořských obyvatel. Pták s rouškou omotanou kolem nohy není schopen normálně létat a může dokonce přijít o končetinu.
I když roušky vždy hodíte do odpadkového koše, je velká šance, že je zvířata na skládce najdou. Proto vás žádáme, abyste si před vyhozením zdravotní pomůcky odstřihli gumičky (nebo poutka z jiného materiálu)!
Zodpovědnost za to leží na každém z nás.
Udělejme vše pro to, abychom pandemii přežili s minimálními ztrátami! Někdy i střihání gumiček z jedné roušky může někomu zachránit život.
PŘIPOMÍNÁME: CO DĚLAT, KDYŽ POTŘEBUJETE RESUSCITOVAT ORCHIDEJ: JEDNODUCHÁ, ALE VELMI ÚČINNÁ RADA