Proč kocour šťouchá hlavou svého pána: Co znamená tato podivnost

Proč milujeme kočky? Zvláštní otázka, že? Pro jejich měkkou vlnu, pro sladké mňoukání, pro teplo a něhu. A také za malé a nekonečně roztomilé podivnosti. Kočky se přímo proslavily svými extravagantními eskapádami, které je z hlediska zdravého rozumu velmi obtížné vysvětlit.

Kočka / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

Co se vlastně s kočkou děje?

Na tvářích koček jsou speciální sekreční žlázy. S odděleným tajemstvím kočky označují území a zanechávají pachové značky.

My, lidé, tyto značky necítíme a nevnímáme. Ve skutečnosti oni nejsou určeny pro lidi, jsou adresovány jiným kočkám. Dešifrování je jednoduché: „Hej, tato osoba (nebo tato místnost, tato věc nebo tento pelíšek) je již zaneprázdněna a má svého majitele“.

Kočka / ilustrační foto / Zdroj: bolshoyvopros.ru

Jedna čistá fyziologie, žádná magie lásky? Poslechneme si znalecký posudek Pam Johnsonové-Bennettové. Tady je to, co říká: „takže na jedné straně to je-jde o čistý fyziologický čin. Na druhé straně vidíme také nebývalý akt důvěry, jasnou ukázku lásky a náklonnosti.

Mimochodem, šťouchají do člověka hlavou nejen domácí kočky vychované v pohodlí. Toto chování je pozorováno i mezi divokými kočkami, takže odvážně dospějeme k závěru, že se zabýváme přirozeným vzorcem chování, který prochází tisíciletí evoluce. Kočky tento model chování neabsolvují, zdědila ho po předcích.

Proč vaše kočka nikdo do vás nešťouchá hlavou?

Kočka / Zdroj: ukr.media

Nebojte se, že vše, co bylo řečeno, se netýká konkrétně vašeho domácího mazlíčka. A váš mazlíček si může vybrat jiné způsoby vyjadřování lásky a náklonnosti — ty, které budou považovat za vhodnější.

Nicméně, podívejte se na zvíře lépe. Někdy je „bodání“ hmatatelné a ne bolestivé. Ale stává se to jinak: kočka se plouží a tře o pána velmi jemně, sotva znatelné.

Je možné pozorovat i jinou zvláštnost, když se kočka opře o čenich do zdi a vydává při tom podivné zvuky. V tomto případě je nutné se obrátit na veterináře – mohou to být příznaky neurologické poruchy. Zde je nutná rada odborníka – s největší pravděpodobností má zvíře problémy s mozkem a centrálním nervovým systémem.

Kočka / ilustrační foto / Zdroj: oboiki.net

PSALI JSME: TENTO ZRZAVÝ FEŠÁK SE STAL SKUTEČNOU HVĚZDOU: KOCOUR SE NAUČIL STÁT A CHODIT JAKO ČLOVĚK

PŘIPOMÍNÁME: KOCOUR BYL JIŽ TŘIKRÁT VRÁCEN DO ÚTULKU: PROČ SE TO DĚJE

Share