Proč je v nemocnicích tak velký počet hospitalizovaných pacientů: Jaroslav Flegr komentoval současnou situaci

Počet nových případů nákazy postupně klesá a to je vidět v mezitýdenním srovnání. Reprodukční číslo se také snížilo a má hodnotu nižší než 1, což znamená zpomalení šíření viru. Situace v nemocnicích ale zůstává velmi vážná, nyní je tam rekordní počet hospitalizovaných pacientů. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr okomentoval tuto situaci pro ŽivotvČesku.cz.

Počet nových případů nákazy koronavirem byl ve čtvrtek 10 576, minulý čtvrtek to bylo 11 238. Reprodukční číslo je již nějakou dobu pod hranicí 1. Epidemie se zpomaluje.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Kromě toho je ale velmi důležitým ukazatelem vytíženost nemocnic. V průměru počet hospitalizovaných pacientů za tento týden přesáhl 9 tisíc lidí, z nich zhruba 2 tisíce jsou ve vážném stavu.

Ministři tvrdí, že rozvolnit opatření bude možné tehdy, když se výrazně sníží počet hospitalizovaných. Podle nich by v průměru toto číslo mělo být kolem 3 tisíc lidí.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

„Jsme na tom špatně, protože jsme se půl roku snažili dosáhnout kolektivní imunity přirozenou cestou, jinými slovy, nechat se promořit,“ vysvětlil situaci Jaroslav Flegr pro Život v Česku.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Pokračoval a řekl, že kvůli tomu je nyní velká virová nálož a to neumožňuje hygieně normálně fungovat. Počet nových případů nákazy v Česku je dlouhodobě velmi vysoký.

To neumožňuje normálně trasovat kontakty. Podle něj taková situace některým lidem v resortu zdravotnictví vyhovovala a řekl, že vznikl takový jev jako „třídění z hlediska stability“.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Řekl také, že většina lidí, kteří se ocitnou v nemocnicích po několika dnech, můžou se dál lečit doma. Ale část z nich umírá.

Méně časté jsou případy, kdy člověk bojuje proti koronaviru týdny nebo měsíce. V posledních měsících se ale počet takových lidí zvýšil, jsou mezi nimi častěji i mladší lidé.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Mezitím se snížil počet nakažených a nemocných zdravotníků. Zřejmě pomohlo očkování zdravotníků, kteří měli přednost dostat vakcínu. Zhruba 57 procent zdravotníků už vakcínu dostalo.

PSALI JSME: HEREČKA ČVANČAROVÁ UKÁZALA ROZTOMILÉ VIDEO, NA KTERÉM SE VĚNUJE KOJENÍ: ZÍSKALA ZA NĚJ MNOHO POZITIVNÍCH KOMENTÁŘŮ

PŘIPOMÍNÁME: BABYBOX ZACHRÁNIL ŽIVOT DALŠÍMU DÍTĚTI: NĚKOLIKAMĚSÍČNÍ MIMINKO MĚLO NA SOBĚ BÍLOU KOMBINÉZU A NA HLAVĚ MODRÝ KULICH

Share