Příspěvek na ubytování uprchlíků: Ministři jednají o navýšení na 4000 korun

Podle původního návrhu resortu práce a sociálních věcí by výše příspěvku na ubytování uprchlíků byla 3000 Kč za běžence. Vláda tak chce pomoci lidem, kteří poskytují střechu nad hlavou Ukrajincům, kteří uprchli před válkou. Tato částka by ale podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) mohla být navýšena. Informuje o tom server TN.cz.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Rodina nebo osoba, která poskytla ubytování ukrajinským uprchlíkům, by mohla dostat 3 000 Kč za uprchlíka, ale maximálně 9 000 Kč na domácnost. Vládě to navrhl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ministr vnitra řekl, že ministři jednali i o zvýšení tohoto příspěvku na 4 000 Kč na osobu. Chtějí podle něj najít balanc, aby to mohlo motivovat lidi k pomoci uprchlíkům, ale také aby někteří lidé s tím nekšeftovali.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla, že příspěvek by mohl být vyšší. Někteří lidé by podle ní rádi poskytli Ukrajincům bydlení, ale obávají se, že to pro ně bude finančně problematické. Dodala, že existují různé průzkumy nákladů a vláda by mohla změnit částku podle nich.

Zatím nikdo nedokáže říct, kolik peněz by mohl stát vydat na uprchlíky. Podle bývalého prezidenta Václava Klause by tyto náklady mohly být vyšší než ty za covid. Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) má ale jiný názor.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Pokud bude válka na východě Evropy pokračovat ještě dlouho, pak to bude mít negativnější dopady na peněženky Čechů. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok říká, že kvůli vysokým cenám ropy, plynu a dalších důležitých komodit může začít extrémní inflace.

Podle jeho slov nelze nyní říci, jaká přesně bude inflace v dalších měsících nebo v létě. Bude to však více než 9 procent, jak odborníci očekávali. Možná to bude dokonce 12 procent nebo více. Proto předpokládá, že reálné mzdy obyvatel v ČR mohou klesnout o 8 procent.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Názory ministrů na nouzový stav se lišily. Vít Rakušan řekl, že stav nouze by měl být zrušen, až skončí válka. Premiér Petr Fiala se vyslovil proti vyhlášení nouzového stavu. Vysvětlil, že ten se dá velmi lehce zneužít.

PSALI JSME: „MÁME ZDE ROZJÍŽDĚJÍCÍ SE SEKUNDÁRNÍ OMIKRONOVOU VLNU“: MILAN KUBEK ŘEKL, KDO MŮŽE ZA ZHORŠUJÍCÍ SE SITUACI

PŘIPOMÍNÁME: ANDREJ BABIŠ SI POSTĚŽOVAL, ŽE O VÍKENDU BYLY ZAVŘENÉ POBOČKY ČESKÉ POŠTY: PRACOVNÍCI POŠTY MU ODPOVĚDĚLI IRONICKY

Share