Pravděpodobně bude nutné přeočkování třetí dávkou: kdy by to mohlo přijít a jaká vakcína by k tomu byla potřebná

Odborníci a politici už několik měsíců hovoří o možném přeočkování. Podle odborníků, pokud občané budou muset dostat ještě třetí dávku vakcíny proti koronaviru, pak by měla být jiná, účinnější proti mutacím. Pravděpodobně by opakované očkování mohlo být v zimě. Informuje o tom portál Seznam Zprávy.

Občané budou zřejmě muset dostat i třetí dávku vakcíny. S největší pravděpodobností bude přeočkování probíhat v zimě. Cílem asi nebude posílení imunity proti koronaviru, spíše to bude proti mutacím.

Roman Chlíbek / Zdroj: youtube.com

Takové závěry lze vyvodit z výroků vakcinologa Romana Chlíbka a epidemiologa a šéfa Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petra Smejkala, které řekli pro Seznam Zprávy.

Podle Chlíbka se nyní farmaceutické firmy snaží vyvinout nové složení vakcín, které by byly účinnější proti mutacím.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Jednou z posledních mutací byla vietnamská mutace koronaviru, což je kombinace indické a britské. Je třeba také říci, že nyní se různé mutace nebudou jmenovat podle země, ve které byly identifikovány, ale podle řecké abecedy.

Vědci nyní sledují, jak dlouho bude člověk po očkování chráněn. Zatím je známo, že toto období je 6 až 12 měsíců. Kdy bude známo přesněji, pak vědci určí, kdy bude nutné uplatňovat takzvaný posilovač.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Také přeočkování budou pravděpodobně potřebovat lidé, kteří mají chronická onemocnění a mají oslabenou imunitu.

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch řekl pro Seznam Zprávy, že o tématu diskutuje spolu s epidemiology Rastislavem Maďarem a Petrem Smejkalem. Uvedl také, že si jejich názorů velmi váží.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Spolupráce mezi ministerstvem zdravotnictví a Mezioborovou skupinou pro epidemické situace však byla minulý měsíc ukončena rozhodnutím minulého šéfa resortu Petra Arenbergera.

Proto zástupci resortu s odborníky z MeSES někdy komunikují soukromě.

PSALI JSME: PO ROZCHODU S MANŽELEM MONIKA ABSOLONOVÁ VYPADÁ BÁJEČNĚ: KOLIK KILOGRAMU ZPĚVAČKA UŽ MÁ DOLE

PŘIPOMÍNÁME: „VŠECHNO, CO VE ČTVRTEK DĚLALA OPOZICE, BYLA SHOW PRO KAMERY“: ANDREJ BABIŠ SE VYJÁDŘIL K OPOZICI A JEJICH KAMPANI

Share