Poznáme důvody zpoždění v dodávkách vakcín proti covid-19

Důvody zpoždění v dodávkách vakcín proti covid-19 anglo-švédské společnosti AstraZeneca do Evropské unie částečně souvisí se skutečností, že závod na výrobu vakcíny v Nizozemsku, který byl uvedený ve smlouvě s Bruselem nevydal do Evropské unie žádnou dávku vakcíny.

 

Města, kde se vyrábí AstraZeneca / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Závod v nizozemském městě Leiden je ve smlouvě o dodávce uveden jako jeden z hlavních závodů účinné látky potřebné k výrobě vakcín spolu se závodem v belgickém městě Seneffe.

 

Vakcína AstraZeneca / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Očekává se, že závod v Nizozemsku, který provozuje subdodavatel Halix, vyrobí nejméně 5 milionů dávek a dopraví je do různých končin EU. Závod však dosud neobdržel povolení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), přesto výroba vakcín již probíhá. Společnost AstraZeneca aktuálně neposkytla regulačnímu orgánu všechna požadovaná data, na to, aby získal povolení od EMA.

 

Vakcína AstraZeneca / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Komisař pro vnitřní trh Evropské unie Thierry Breton uvedl, že nevidí „maximální úsilí“ ze strany společnosti AstraZeneca k dosažení jejích cílů v EU. Vyzval představenstvo společnosti, aby požadovalo od manažerů společnosti zvýšení objemu výroby vakcín.

Mluvčí AstraZeneca uvedl, že schválení léku od EMA stále pokračuje podle plánu.

 

Kanceláře v Bruselu / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

První zástupce vedoucího Evropské komise Frans Timmermans uvedl, že strategie EU pro očkování proti covid-19 je špatná. Rozhodnutí o objednání vakcíny však označil za správné.

Dne 13. března napsal český premiér Andrej Babiš spolu s kolegy z Rakouska, Slovinska, Bulharska a Lotyšska dopis vedení Evropské komise a Evropské radě se žádostí o uspořádání evropského summitu k projednání nerovnováhy v distribuci vakcín mezi jednotlivými zeměmi EU.

 

Kamiony s vakcínou / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Společnost AstraZeneca zároveň dříve (téhož dne) potvrdila zprávy o nových zpožděních v dodávkách vakcín covid-19 do zemí EU. Den předtím agentura Reuters oznámila, že AstraZeneca snížila prognózu dodávek vakcín v prvním čtvrtletí o 25 % – ze 40 milionů na 30 milionů dávek.

 

PSALI JSME: PROČ ZÁSTUPCE VEDOUCÍHO EVROPSKÉ KOMISE OZNAČIL STRATEGII OČKOVÁNÍ EU ZA CHYBNOU

PŘIPOMÍNÁME: KDY JE NAPLÁNOVÁNO PŘEDSTAVENÍ OČKOVACÍCH PASŮ V EU

Share