Po porážce pandemie by se vzdělávání mělo stát jednou z prioritních oblastí pro zotavení a rozvoj. Tuto potřebu oznámila 24. ledna Audre Azoulayová, generální ředitelka Organizace spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO).
„Dnes, v tento Mezinárodní den vzdělávání, vyzývám země a partnery, aby upřednostňovali vzdělávání jako společné dobro, jako součást obnovy. Potřebujeme plán podpory s dostatečným množstvím finančních prostředků, abychom mohli bezpečně otevírat školy, zaměřit se na nejvíce znevýhodněné a vrátit vzdělání na správnou cestu generaci covid-19,“ uvádí se v prohlášení zveřejněném na webových stránkách UNESCO.
Azoulayová upozornila také na skutečnost, že vzdělávací sféře nyní není přidělena velká role v plánech na zotavení z pandemie. Podle prognóz organizace získá tento sektor přibližně 0,78% celkové pomoci ve světě. Uprostřed pandemie se navíc financování vzdělávání ve světě snížilo o 12 %. Zároveň počáteční investice do programů obnovy sníží o tři čtvrtiny náklady potřebné k překonání škod způsobených pandemií.
Podle organizace více než 800 milionů školáků a studentů nebo více než polovina všech studentů na světě nadále trpí vážnými poruchami učení. UNESCO poukázalo na to, že zavírání škol způsobuje studentům narůstající psychosociální škody. V rámci řešení této krize vyzvala organizace 100 milionů učitelů a pedagogů po celém světě, aby upřednostnili očkovací kampaně.
V dubnu Audre Azoulayová uvedla, že po zrušení karantény se dívky v zaostalých zemích již nemusí vrátit do školy – to se již stalo během minulých epidemií v afrických zemích. V některých afrických zemích nemá 80 % dětí přístup k internetu.