Poslanecká sněmovna schválila zrušení pandemické pohotovosti: Co se změní

Vláda navrhla zrušit pandemickou pohotovost a Poslanecká sněmovna to schválila. To znamená, že lidé již nebudou muset nosit respirátory v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Kromě toho pojišťovny už nebudou proplácet PCR testy občanům. Na bezplatný test budou mít nárok lidé, kteří žádanku od doktora. Informuje o tom portál TN.cz.

Poslanecká sněmovna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pandemická pohotovost platila v České republice od února 2021. Vláda ji navrhla zrušit. Mnozí poslanci předpokládali, že tento návrh bude schválen v úterý na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Kvůli obstrukcím ze strany zástupců hnutí ANO a SPD se ale jednání zkomplikovalo.

Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek ve středu řekl, že pokud poslanci návrh neschválí, příští týden na jednání kabinetu navrhne zrušení respirátorů v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Zákonodárci to ale ve středu večer projednali a všichni přítomní poslanci podpořili ukončení pandemické pohotovosti.

To znamená, že pokud ministerstvo zdravotnictví v budoucnu navrhne plošná opatření, bude je moci vyhlásit, pokud bude platit nouzový stav. Navíc pojišťovny už nebudou proplácet PCR testy občanům.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dříve měli lidé nárok na jeden bezplatný test za měsíc. V budoucnu budou mít nárok na takový test lidé, kteří mají žádanku od doktora.

Díky této předloze v rámci pandemického zákona mohly úřady nařídit testování na koronavirus mnoha skupinám občanů. Kromě toho resort mohl změnit povolený počet návštěvníků v určitých zařízeních nebo změnit jejich otevírací dobu.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Vlastimil Válek minulý týden vysvětlil, že epidemiologická situace se zlepšuje, takže je možné stav pandemické pohotovosti zrušit. S tímto návrhem souhlasila i většina odborníků.

PSALI JSME: „ČESKO JE PŘIPRAVENO PODPOŘIT ZÁKAZ DOVOZU RUSKÉ ROPY,“ UVEDL FIALA: PREMIÉR ŘEKL, ZA JAKÝCH PODMÍNEK TO ČR UDĚLÁ

PŘIPOMÍNÁME: ŠÉF PENTAGONU: PUTIN SI NIKDY NEDOKÁZAL PŘEDSTAVIT, ŽE SE SVĚT SJEDNOTÍ KVŮLI UKRAJINĚ TAK RYCHLE A JISTĚ

Share