„Česko je připraveno podpořit zákaz dovozu ruské ropy,“ uvedl Fiala: premiér řekl, za jakých podmínek to ČR udělá

Politici v Evropské unii v poslední době diskutují o možném zákazu dodávek ruské ropy do EU. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) ve středu uvedl, že ČR je připravena podobný zákaz podpořit, pokud se zvýší kapacita ropovodů do Česka. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) řekl, že vláda připravila krizový plán pro případ, že by byly zastaveny dodávky ruského plynu. Informuje o tom CNN Prima News.

Podle premiéra by evropské státy měly být solidární, právě to umožní, aby Evropská unie nebyla na Rusku energeticky závislá.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

„Česko je připraveno podpořit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie, a to v případě, že bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů,“ uvedl na tiskové konferenci Petr Fiala.

Dodal, že vláda by chtěla, aby tento odklad byl 2 až 3 roky. Poté by ČR byla připravena podpořit šestý balíček sankcí, o kterém nyní mluví evropští politici. Sousední Slovensko také chce, aby mělo přechodné období, které by trvalo 3 roky.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Evropská komise navrhuje zakázat dodávky ropy z Ruské federace do konce roku 2022. Podobné sankce by ale musely schválit všechny členské státy EU.

Jozef Síkela řekl, že ČR má plán pro případ ostřižení od ruského plynu. Podle něj tento plán také často aktualizují. Navíc se připravují na scénář, že by se dodávky plynu snížily.

Jozef Síkela / Zdroj: tv.blesk.cz

Šéf resortu průmyslu a obchodu dodal, že plynu bude dost pro domácnosti, zdravotnická zařízení i pro kritickou infrastrukturu. Stát se snaží plnit zásobníky, pokud má takovou možnost.

PSALI JSME: POSLEDNÍ PUTINOVA MOŽNOST: PESKOV ŘEKL, JESTLI PUTIN VYHLÁSÍ 9. KVĚTNA VŠEOBECNOU MOBILIZACI V RUSKU

PŘIPOMÍNÁME: „EVROPA MÁ VŮČI UKRAJINĚ ZVLÁŠTNÍ ZODPOVĚDNOST“: PŘEDSEDKYNĚ EK VYZVALA K PŘÍPRAVĚ BALÍČKU PRO POVÁLEČNOU OBNOVU UKRAJINY

Share