Poslanci rozhodli, že na středních školách a na 2. stupni ZŠ budou moci 3 roky vzdělávat děti odborníci bez pedagogického vzdělání. Kromě toho bylo také rozhodnuto, že plat pedagogů bude činit 130 % průměrné mzdy v zemi. Informval o tom portál iDNES.cz.
Ministerstvo školství bylo nuceno řešit problém nedostatečného počtu učitelů, zejména v některých oborech. Proto navrhlo takovou variantu.
Učit děti budou moci někteří odborníci bez pedagogického vzdělání po dobu tří let. Během těchto tří let budou muset tito učitelé získat pedagogické vzdělání.
Ve Sněmovně se hlasování zúčastnilo 99 poslanců, z toho 94 podpořilo tento zákon. Zákon nyní bude muset přezkoumat senát a poté ho bude muset podepsat prezident.
Poslanec České pirátské strany Lukáš Bartoň také navrhl, aby platy pedagogických pracovníků byly o 30 procent vyšší než je průměrný plat v České republice.
S tím ale nesouhlasili poslanci hnutí ANO a ministr školství Robert Plaga. Všichni ostatní poslanci návrh podpořili.
Pirát Bartoň navrhl, aby průměrný plat učitelů a dalších pedagogických pracovníků činil v roce 2023 130 % průměrného platu.
„Od roku 2024 pak porostou platy učitelů a dalších pedagogických pracovníků stejným tempem jako průměrná mzda v ekonomice,“ řekl Lukáš Bartoň.