Kde se lidé nejčastěji nakazí koronavirem: Roman Prymula na tuto otázku odpověděl a ukázal seznam takových míst

Jedním z populárních témat pro rozhovory, které se týkají koronaviru, je téma, kde se lidé nejčastěji nakazí covidem. Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula prozradil pro ŽivotvČesku.cz, kde přesně je riziko nákazy největší.

Už měsíc je Česko na pátém stupni pohotovosti. Index rizika má hodnotu 68 bodů, což odpovídá čtvrtému stupni, vláda však zatím nemá v úmyslu opatření rozvolnit.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

V poslední době se objevily rozhovory nejen o tom, kde se nejčastěji mohou nakazit lidé koronavirem, ale i o tom, kde se začíná šířit nová mutace viru.

Roman Prymula vysvětlil, že hodně záleží na konkrétních opatřeních, která platí. To znamená, že pokud by podle opatření měly být uzavřeny některé budovy, podle toho by tam nedošlo k šíření viru, což je logické.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle údajů z tuzemských i zahraničních statistik jsou ale nejčastějšími místy nákazy koronavirem školy, kde se nakazí děti.

Na druhém místě jsou nemocnice a na třetím pracoviště, kam chodí lidé. To znamená, že lidé se velmi často nakazí právě v práci.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Na čtvrtém místě je veřejná doprava. Na pátém místě jsou obchody. To znamená, že v MHD a v obchodech se lidé také dost často nakazí.

„Hodnocení infikovaných ploch mezi ostatní nepatří, neboť se může uplatnit ve všech ostatních případech. Ale pořadí na prvních třech místech je poměrně variabilní,“ řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Vláda zatím opatření neplánuje rozvolnit, jedním z důvodů jsou přetížené nemocnice. Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že opatření bude možné zmírnit, když se počet hospitalizovaných bude pohybovat kolem 3 tisíc.

Nyní je pacientů s koronavirem v nemocnicích o něco méně než 6 tisíc. Šéf resortu zdravotnictví předpokládá, že ke zmírnění opatření by mohlo dojít v polovině příštího měsíce.

PSALI JSME: ŠÍŘENÍ KORONAVIRU V ČESKU: BYLO ZJIŠTĚNO 9 144 NOVÝCH PŘÍPADŮ NÁKAZY, REPRODUKČNÍ ČÍSLO SE ZVYŠUJE A JIŽ DOSÁHLO ÚROVNĚ 0,94

PŘIPOMÍNÁME: PAVEL NOVOTNÝ ZKRITIZOVAL KLAUSE MLADŠÍHO ZA CHOVÁNÍ JEHO OTCE: VADÍ MU ŽE VYSTUPUJE PROTI VLÁDNÍM OPATŘENÍ A OČKOVÁNÍ

Share