Podvodníci na internetu předstírají Afghánce a žádají o pomoc: v e-mailech tvrdí, že jsou ochotni zaplatit za pomoc

Někteří Afghánci píší e-maily a žádají o evakuaci. Jsou zoufalí a tvrdí, že je Tálibán zabije. Češi mohou dostávat podobné e-maily, policie však upozorňuje, že to mohou být podvodníci. Tito lidé se snaží tlačit na emoce, pomáhá jim to podvádět. Informuje o tom web iDNES.cz.

Obyvatelé Afghánistánu / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Moc v Afghánistánu převzal Tálibán a oznámil vznik Islámského emirátu Afghánistán. Lidé, kteří byli odpůrci Tálibánu se nyní snaží zemi opustit, ale ne všichni to zvládají.

Na internetu se objevily e-maily údajně napsané Afghánci, kteří žádají o pomoc, aby se vyhnuli smrti v Afghánistánu. V takových dopisech člověk žádá, aby mu napsali číslo účtu, aby na něj mohl poslat své peníze.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ve skutečnosti je to podvod, ti, kteří píší tyto dopisy, chtějí získat osobní údaje jiných lidí.

Podvodníci píší, že byli údajně těmi Afghánci, kteří pomáhali americké armádě, takže je Tálibán zabije. Tvrdí, že oni a jejich rodinní příslušníci jsou v obrovském nebezpečí.

Obyvatelé Afghánistánu / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pak píší, že chtějí poslat člověku na účet několik milionů dolarů a že pak ty peníze budou investovat v Česku. Slibují ale, že pak dají 30 procent z této částky tomu, na jehož účet údajně odešlou peníze.

Také podvodníci mohou požádat o pomoc s jejich stěhováním do Česka.

Policie / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Na podobné e-maily je potřeba nereagovat. Není třeba psát žádné osobní údaje a tím spíše není třeba posílat nějaké peníze.

PSALI JSME: PETR VOJNAR PROZRADIL, CO HO DALO DOHROMADY S LUCII VONDRÁČKOVOU

PŘIPOMÍNÁME: ZAČÍNÁ FILMOVÝ FESTIVAL V KARLOVÝCH VARECH: PŘIJEDOU ZAHRANIČNÍ HERCI A REŽISÉŘI A ÚČASTNÍCI BUDOU SLEDOVAT FILM ZÁTOPEK

Share