Počet nakažených prudce vzrostl: Roman Prymula řekl svou prognózu, zda může znovu dojít k lockdownu

V pondělí bylo odhaleno 2521 případů nákazy koronavirem, naposledy obdobná vysoká čísla byla ještě na konci dubna. Oproti minulému pondělí to byl téměř dvojnásobek. Zvyšuje se počet hospitalizovaných pacientů a zhoršují se i další epidemické ukazatele. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro server ŽivotvČesku.cz uvedl, že takový vývoj situace nepředpokládal.

„Jde to nepochybně nahoru, jsme někde na 540 hospitalizovaných a určitě to bude vyšší, než já jsem původně předpokládal, protože žádná opatření zatím nenastala,“ řekl Roman Prymula pro Život v Česku.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Řekl také, že v minulosti žádná vlna epidemie koronaviru netrvala déle než 3 měsíce. Proto si myslí, že tato vlna bude trvat zhruba stejně.

V pondělí už bylo v průměru v zemi 101 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. Šíření viru v Česku se v posledních dvou měsících zrychluje.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Situace se začala mírně zhoršovat ve druhé polovině srpna, předtím se počet nakažených ve všední dny pohyboval kolem dvou stovek.

Nyní se zhoršila i situace v nemocnicích, v pondělí tam leželo 544 hospitalizovaných pacientů. Před dvěma měsíci jich bylo méně než 100.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Řada lidí se proto nyní zajímá, zda budou zavedena nějaká opatření, která se dotknou Vánoc. Zejména je zajímá, zda může dojít k dalšímu lockdownu.

Roman Prymula se domnívá, že podle současného trendu by nemělo dojít k uzavření něčeho před Vánocemi. Podle něj nelze současnou situaci srovnávat se situací před rokem, protože už je hodně lidí očkováno.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Dodal, že nyní je třeba trvat na tom, aby se většina seniorů nechala přeočkovat třetí dávkou. Je to nutné proto, aby zdravotnický systém mohl dál normálně fungovat a nebyl přetížený.

PSALI JSME: EPIDEMICKÁ SITUACE SE ZHORŠUJE: PŘIBYLO NEJVÍC NAKAŽENÝCH OD DUBNA

PŘIPOMÍNÁME: PREMIÉR CELÉ LÉTO TVRDIL, ŽE ODPOČÍVAT NEBUDE: NYNÍ BABIŠ PROMLUVIL O TAJNÉ DOVOLENÉ V ITÁLII

Share