Uznávaný biochemik Zdeněk Hostomský se domnívá, že velkou chybou bylo zavírání škol. Myslí si, že by děti měly mít možnost chodit do škol celý rok. Stejný názor zastával i ekonom Miroslav Ševčík. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je ale škola místem velkého rizika nákazy. Mluvili o tom v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima News.
Zdeněk Hostomský uvedl, že rozhodně největší chybou bylo, že vláda zavřela školy, podle něj by se žáci měli učit prezenčně po celou dobu.
„Data, že školy jsou semeništěm nákazy, nejsou. Otevřel bych všechny školy hned,“ řekl Zdeněk Hostomský.
Také řekl, že považuje rotační výuku za hloupost. Dodal, že zavírání dětí doma má rozhodně špatný vliv na samotné děti.
Biochemik řekl, že by bylo možné otevřít polovinu škol a zanalyzovat, jak by to mohlo ovlivnit šíření viru.
Podobný názor vyjádřil i ekonom Miroslav Ševčík. Podle něj to bylo absurdní, navíc děti budou mít problémy s režimem a asi by se jim moc nelíbilo testování na koronavirus dvakrát týdně.
Také označil zavírání dětí doma za největší zločin. Podle něj mohli trénovat venku a posilovat svou imunitu.
Milan Kubek ale uvedl, že školy jsou z hlediska nákazy rizikové. Vysvětlil, že ze zkušeností z minulosti lze říci, že druhou rizikovou skupinou jsou pedagogové.
Virus se často přenáší prostřednictvím kontaktu mezi lidmi, ale není možné vše uzavřít na velmi dlouhou dobu. Proto je potřeba nějaký kompromis, ale podle něj se takový zatím nenašel.
Milan Kubek uvedl, že bylo nutné během lockdownu uzavřít i průmyslové podniky. Pak by lockdown netrval tak dlouho a ekonomické ztráty by byly menší.
Řekl, že nyní by bylo nutné opatření rozvolňovat s odstupem 10 dní, aby byl čas situaci analyzovat. Při takových krocích je třeba být opatrní. V opačném případě se situace může výrazně zhoršit.
PŘIPOMÍNÁME: «VÍDÁME SE TAKŘKA DENNĚ»: DAGMAR PATRASOVÁ PROZRADILA, JAK TRÁVÍ ČAS BĚHEM PANDEMIE