„Ostatní se od nás mohou učit“: Petr Fiala uvedl, že Česko zvládlo uprchlickou vlnu nejlépe v Evropě

Válka na Ukrajině začala 24. února, od té doby do České republiky dorazilo přes 340 tisíc ukrajinských uprchlíků. Je to obrovské množství lidí, kterým se český stát snaží pomáhat. I přes určité problémy se Česko podle premiéra Petra Fialy dobře zvládlo uprchlickou vlnu. Řekl to pro CNN Prima News.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády označil současnou migrační krizi za největší v dějinách moderní Evropy. V Česku bylo podle něj zaregistrován obrovské množství uprchlíků, kteří tvořili více než 3 procenta obyvatelstva.

„Bez přehánění jsme v tom nejlepší v Evropě,“ uvedl Petr Fiala. Podle něj už asi 50 tisíc Ukrajinců dostalo v Česku práci a považuje to rozhodně za pozitivní zprávu.

Ukrajinští uprchlíci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Ostatní se od nás mohou učit, jak jsme zvládli tak velkou migrační vlnu,“ dodal Petr Fiala.

Připustil ale také, že někteří uprchlíci jsou nepřizpůsobiví a to je problém. Zmínil, že například ukrajinští Romové odmítají azyl a stále bydlí na nádražích.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

V některých oblastech země již dochází k vyčerpání volných kapacit. Vláda situaci monitoruje, vylučuje však násilnou přepravu běženců.

Kabinet proto chce uprchlíky motivovat. Nyní se ministři snaží tuto situaci řešit, podle premiéra někde mohou být pracovní místa a někde místa ve školách atd.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Evropská komise se rozhodla pomoci státům, kam uprchlíci nejčastěji odjížděli. Jde o Polsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. ČR dostane z fondu EU na pomoc běžencům 27,4 milionu eur.

PSALI JSME: PRAŽSKÝ HRAD NECHCE SNIŽOVAT SVÉ VÝDAJE: „POŽADAVEK HRADU NA VÍC PENĚZ ZNÍ JAKO MIZERNÝ VTIP,“ UVEDL IVAN BARTOŠ

PŘIPOMÍNÁME: ŘETĚZEC SUPERMARKETŮ SE ROZHODL POMOCI SENIORŮM: BUDE PRO NĚ PLATIT URČITÁ SLEVA

Share