Opičí neštovice už jsou v Polsku: Co je to za nemoc a jaké jsou příznaky

V Polsku byl potvrzen první případ infekce opičími neštovicemi. Uvedl to polský ministr zdravotnictví Adam Niedzelski.

„Měli jsme asi 10 podezření na opičí neštovice, vzorky jsou zkoumány. 10. června je den, kdy máme první případ,“ citovala ministra polská média.

Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzelski / Zdroj: YouTube

Mluvčí polského ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz také řekl, že pacient je v izolaci v nemocnici, s ním byl proveden epidemiologický průzkum.

Úřad neuvádí podrobnosti o pacientovi a místě jeho hospitalizace.

První případy opičích neštovic na světě začaly být zaznamenány v květnu. Je známo několik desítek případů onemocnění v USA, Kanadě, Austrálii a v Evropě – ve velké Británii, Španělsku, Portugalsku, Německu, Belgii, Francii, Nizozemsku, Itálii a Švédsku.

Opičí neštovice / Zdroj: bbc.com

Odborníci WHO varovali, že v létě je možný nárůst výskytu této nemoce v zemích Evropy. Šíření viru se může urychlit kvůli hromadění lidí.

Počáteční příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, otoky, bolesti zad a svalů.

Opičí neštovice / Zdroj: bbc.com

Po snížení teploty se může objevit vyrážka často začíná na obličeji a pak se šíří do jiných částí těla, nejčastěji na dlani a nohou.

Vyrážka, která může být velmi bolestivá a svědivá, se mění a prochází různými fázemi, po kterých se vytvoří strup, který později zmizí. Léze mohou zanechat jizvy.

Infekce obvykle mizí sama a trvá 14 až 21 dní.

Opičí neštovice / Zdroj: bbc.com

PSALI JSME: SOCIÁLNÍ SÍTĚ POBAVIL NĚMECKÝ OVČÁK, KTERÝ SE STARÁ O DOMÁCNOST

PŘIPOMÍNÁME: „SVATÝ OTEC BYL VELICE POTĚŠEN“: FIALA NAVŠTÍVIL PAPEŽE FRANTIŠKA SE SVOU MANŽELKOU JANOU. O ČEM S LÍDREM KATOLÍKŮ ČESKÝ PREMIÉR JEDNAL

Share