„Omikron nevyhnutelně vytlačí deltu“: Ladislav Dušek prozradil, jak se může epidemická situace v následujících týdnech vyvíjet

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška by počty nových případů nákazy koronavirem i hospitalizovaných pacientů měly během dvou následujících týdnů klesat. Poté by se ale dominantní variantou v zemi mohl stát omikron. Píšou o tom Novinky.cz.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Již několik týdnů klesají počty hospitalizovaných pacientů s koronavirem a také klesají počty nových případů nákazy. Ladislav Dušek říká, že by to mohlo trvat ještě asi dva týdny.

Od druhého lednového týdne se ale pravděpodobně začne rychleji šířit mutace omikron. Podle něj zatím není známo, jak přesně to ovlivní situaci v nemocnicích.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

„Nevyhnutelně sem omikron přišel a komunitně se šíří,“ řekl Ladislav Dušek. Předpokládá, že tato varianta viru může překonat hodnotu 25 procent celkového počtu nákaz někde mezi 5. a 10. lednem.

„Omikron nevyhnutelně a poměrně rychle vytlačí deltu, bude to jen otázka týdnů,“ dodal Ladislav Dušek. Myslí si, že pravděpodobně už v únoru bude v naší zemi nová mutace dominantní.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokračoval a řekl, že podle mezinárodní literatury by tato varianta mohla mít pro nemocnice výrazně menší důsledky než mutace delta. Ale problém je, že omikron se velmi rychle šíří.

To znamená, že i když podíl hospitalizovaných na množství pozitivních výsledků může být menší, ale jejich množství za určité období, může být větší.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Problémem pro nemocnice bude situace, kdy se za krátkou dobu nakazí hodně lidí. Dušek se domnívá, že takový scénář je možný.

PSALI JSME: MINISTR DOPRAVY MARTIN KUPKA PLÁNUJE ZMĚNIT SLEVY NA JÍZDNÉM: STÁT ZA TO UTRÁCÍ MILIARDY KORUN ROČNĚ

PŘIPOMÍNÁME: POLICISTÉ A CELNÍCI NOVĚ BUDOU MÍT MOŽNOST ZABAVIT REGISTRAČNÍ ZNAČKU: JAK TO BUDE PROBÍHAT, A KDO MŮŽE PODOBNÝ TREST DOSTAT

Share