Odborníci uvedli příčinu prasknutí dálnice na Olomoucku: jaký materiál může nahradit cementobetonové povrchy

O víkendu došlo k prasknutí dálnice D35 na Olomoucku. Kvůli této události havarovala 4 auta. Dle ředitelství silnic mohou za to vysoké teploty, které se drží velmi dlouho. Informuje o tom web aktualne.cz.

Otakar Vacín z Fakulty dopravní Českého vysokého učení technického uvedl, že v Česku jsou dva typy silnic – asfaltové a cementobetonové. Ty druhé jsou nyní nejčastěji využívány ke stavbě dálnic, zejména rekonstruována D1.

Výstavba dálnice / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vysoké teploty ale mohou způsobit tzv. vystřelení desek, i když by měly extrémní počasí vydržet. „Před deseti patnácti lety ještě nikdo netušil, že počasí bude takto extrémní,“ řekl Vacín s tím, že pro materiály je nebezpečně, kdy teploty během několika dnů neklesá.

Odborník zvažuje možnost, že by se Česko mělo vrátit k použití asfaltu během výstavby dálnic, pokud teploty budou stále vysoké.

Prasklina na dálnici D35 / Zdroj: aktualne.cz

Otakar Vacín tvrdí, že právě teplota hrála velkou roli během prasknutí dálnice D35 na Olomoucku. Dalším důvodem může být nedostatečná péče o dálnici. Ucpat se totiž mohly spáry, které slouží k rozšiřování a smršťování desek. Během horkého počasí to znamená, že deska může vystřelit, jelikož nemá místo, kam se rozšiřovat.

Dálnice / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Naopak u asfaltu by vyboulení nemělo hrozit, protože se k němu přidávají různé polymery a přísady. „Speciálně modifikovaný asfalt dokáže zabránit vzniku trhlin při nízkých teplotách nebo vzniku kolejí, které se vyjíždí v letních měsících,“ dodal odborník.

V minulosti se uvažovalo, že cementobetonové silnice snesou větší zátěž, ale nyní se ukázalo, že asfalt má podobné možnosti.

Výstavba dálnice / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vacín uvádí, že oba povrchy mají své výhody, ale kvůli změnám klimatu asfalt je výhodnější, protože se snadněji recykluje a používá znovu.

PSALI JSME: JAK DOPADLO VYŠETŘOVÁNÍ MINISTERSTVA FINANCÍ PŘÍPADU PRONÁJMU PROSTORŮ VINOHRADSKÉ NEMOCNICI: EXMINISTR ARENBERGER ZA NĚ ROČNĚ DOSTÁVAL PŘES MILION KORUN

PŘIPOMÍNÁME: MIMOŘÁDNÁ SCHŮZE SNĚMOVNY KVŮLI DODATEČNÉMU ZVÝŠENÍ DŮCHODŮ: O KOLIK VLÁDA NAVRHUJE ZVÝŠIT PENZE A CO O TOM ŘÍKAJÍ POSLANCI

Share