O víkendu došlo k prasknutí dálnice D35 na Olomoucku. Kvůli této události havarovala 4 auta. Dle ředitelství silnic mohou za to vysoké teploty, které se drží velmi dlouho. Informuje o tom web aktualne.cz.
Otakar Vacín z Fakulty dopravní Českého vysokého učení technického uvedl, že v Česku jsou dva typy silnic – asfaltové a cementobetonové. Ty druhé jsou nyní nejčastěji využívány ke stavbě dálnic, zejména rekonstruována D1.
Vysoké teploty ale mohou způsobit tzv. vystřelení desek, i když by měly extrémní počasí vydržet. „Před deseti patnácti lety ještě nikdo netušil, že počasí bude takto extrémní,“ řekl Vacín s tím, že pro materiály je nebezpečně, kdy teploty během několika dnů neklesá.
Odborník zvažuje možnost, že by se Česko mělo vrátit k použití asfaltu během výstavby dálnic, pokud teploty budou stále vysoké.
Otakar Vacín tvrdí, že právě teplota hrála velkou roli během prasknutí dálnice D35 na Olomoucku. Dalším důvodem může být nedostatečná péče o dálnici. Ucpat se totiž mohly spáry, které slouží k rozšiřování a smršťování desek. Během horkého počasí to znamená, že deska může vystřelit, jelikož nemá místo, kam se rozšiřovat.
Naopak u asfaltu by vyboulení nemělo hrozit, protože se k němu přidávají různé polymery a přísady. „Speciálně modifikovaný asfalt dokáže zabránit vzniku trhlin při nízkých teplotách nebo vzniku kolejí, které se vyjíždí v letních měsících,“ dodal odborník.
V minulosti se uvažovalo, že cementobetonové silnice snesou větší zátěž, ale nyní se ukázalo, že asfalt má podobné možnosti.
Vacín uvádí, že oba povrchy mají své výhody, ale kvůli změnám klimatu asfalt je výhodnější, protože se snadněji recykluje a používá znovu.