Odborníci radí, aby děti při výuce nosily roušky: Jaká další opatření navrhuje zavést ve školách MeSES

Podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) vrchol současné vlny pandemie koronaviru v Česku ještě neznamená, že by se situace mohla brzy začít zlepšovat. Současná čísla ukazují, že zhruba nyní už může být vrchol současné vlny. Podle odborníků by bylo nutné opatření rozšířit, protože se blíží Vánoce. Upozornili na školy, kde může být velké riziko nákazy. Informuje o tom server iDNES.cz.

Kabinet zatím nemá v úmyslu měnit současná platná opatření. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová mluví o nutnosti dodržování současných pravidel.

Pavla Svrčinová / Zdroj: youtube.com

Odborníci MeSES ale tvrdí, že opatření by bylo třeba zpřísnit. Vysvětlili mi to tím, že se blíží vánoční svátky a že na konci roku může zvýšit počet sociálních kontaktů.

Upozornili na to, že právě během svátků dochází ke komunikaci mezi lidmi různých generací, to znamená, že se výrazně zvyšuje počet kontaktů mezi všemi generacemi.

Vedoucí MeSES Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Stabilní kolektivy jsou bezpečnější, lidé však budou chtít o Vánocích komunikovat s mnoha dalšími, s nimiž se běžně nekomunikují často.

Mezioborová skupina pro epidemické situace proto znovu hovoří o potřebě očkování a přeočkování, a to je zvláště potřebné pro osoby z rizikových skupin.

Děti ve škole / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho ale experti MeSES mluví o nutnosti nyní zavést nová opatření, která by se týkala především škol. Například navrhují testovat všechny děti ve školách dvakrát týdně.

Nyní se ve školách probíhá testování jednou týdně a na to musí jen neočkovaní žáci. Navrhují také zavést novou modifikovanou karanténu a režim „test-to-stay“.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho navrhují, aby děti po celou dobu ve škole měly ochranu dýchacích cest. To znamená, že by nosili roušky při výuce i při kolektivních volnočasových aktivitách, kde by to bylo možné

„Roušky mohou při výuce být nepříjemné, ale v poměru přínosů a nákladů se jedná o relativně snesitelné nepohodlí, které dokáže zajistit snížení virové nálože ve školách,“ uvádí MeSES.

Děti ve škole / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Odborníci také hovořili o minimalizaci společné výuky žáků z různých tříd. Pokud ale vláda o takových krocích nerozhodne, doporučujou provést testování žáků v poslední den výuky.

Uvažoval o tom i kandidát na ministra školství Petr Gazdík.

Petr Gazdík / Zdroj: youtube.com

Kromě toho odborníci radí zvýšit počet testování ve firmách a také radí, aby se nechali testovat i očkovaní zaměstnanci.

PSALI JSME: ODBORNÍCI PROMLUVILI O OČKOVÁNÍ DĚTÍ: NEMAJÍ JEDNOTNÝ NÁZOR A ŘÍKAJÍ, ŽE JE PRO DĚTI ZBYTEČNÉ

PŘIPOMÍNÁME: „ZINTENZIVNÍME SVÉ ÚSILÍ“: EVROPSKÁ KOMISE CHCE DO POLOVINY ROKU 2022 NAOČKOVAT 70% SVĚTOVÉ POPULACE

Share