Od začátku ruské invaze žiji v okupovaném Chersonu: „Mé rodné město se stává cizím“

Na začátku letošního března ruská armáda obsadila Cherson. Obyvatelé města se okamžitě vydali na mítink, na kterém prohlásili „Cherson je Ukrajina“ a požádali útočníky, aby se vrátili domů. Ruští vojáci však obsadili město i oblast a zdá se, že tam chtějí zůstat déle.

Cherson/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Jaké to je žít v „klidné“ okupaci a jak moc se město po dvou měsících změnilo, Maria — obyvatelka jižního ukrajinského města. Od začátku války zůstala v Chersonu u rodičů, věnuje se dobrovolnické práci a nedávno začala znovu pracovat v kavárně.

Cherson/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

“Do poslední chvíle jsem nevěřila, že jde o válku. Myslela jsem si, že je to nějaká stavba, která dělá hluk, dokud jsem nešla na internet a nezačala číst zprávy,“ řekla dívka.

Cherson/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Cherson byl jedním z prvních měst, kam vstoupila ruská vojska. „Upřímně řečeno, závidím lidem, kteří tehdy zpanikařili, rychle se sbalili a odjeli. Rodiče stále říkali, že všechno bude v pořádku, a tak jsme tu žili stále pod okupací,“ vysvětluje.

Zpočátku nikdo nechápal, co se stalo. Bylo to vnímáno jako dočasný střet, lidé si těžko uvědomovali plný rozsah toho, co se děje.

Cherson/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

„Ano, panikařila jsem, bylo to velmi děsivé, ale doufala jsem v rychlý konec války. Po dvou měsících takového života se moje morálka velmi zhoršila. Dřív jsem měla deprese, což mě teď ovlivňuje: teď zase často brečím, nevím, co mám dělat a jak se cítit. V hlavě mám otázku, jestli mám opustit domov, nebo ne. Je to tu děsivé. Možná mě nejvíc děsí ta nejistota a to, že nevím, kam a jak se evakuovat a co mě čeká v budoucnu,“ popsala nakonec své pocity Maria.

PSALI JSME: KREML JE PŘESVĚDČEN, ŽE ZÁPADNÍ ZBRANĚ NEZABRÁNÍ RUSKU DOSÁHNOUT VŠECH CÍLŮ ZVLÁŠTNÍ OPERACE

ČTĚTE TAKÉ: „NĚMECKO ZŮSTÁVÁ VELKÝM SPOJENCEM UKRAJINY“: NĚMECKÝ PREZIDENT STEINMEIER SI TELEFONOVAL SE ZELENSKÝM

Share