Nezisková organizace Aliance demokracií provedla celosvětový průzkum, podle jeho výsledků mají lidé v mnoha zemích světa pozitivní názor na Ruskou federaci, přestože Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Kromě toho je nyní vidět, že svět se polarizoval. Informuje o tom web Deník.cz.
Jedná se o index vnímání demokracie, průzkum se provádí každý rok v 53 zemích světa, kde žije velké množství lidí. Jde o státy v Evropě, Asii, Africe, Jižní Americe a USA. V Česku se tento průzkum nekoná.
Britský server The Guardian uvedl, že podle výsledků průzkumu vnímají Rusko negativně lidé v evropských státech a v dalších liberálních zemích.
Ale pozitivní názor na Ruskou federaci mají lidé v Číně, Indii, Vietnamu, Malajsii, Pákistánu, Saúdské Arábii, Egyptě, Alžírsku a Maroku.
55 procent respondentů v Evropě se vyslovilo pro přerušení ekonomických vztahů s Ruskem. Většina dotázaných lidí v Asii však měla opačný názor. V Jižní Americe se respondenti rozdělili zhruba do dvou stejných skupin.
https://twitter.com/AoDemocracies/status/1531183724548734978?cxt=HHwWhICyuYTf7b8qAAAA
Zachovat hospodářské vztahy s Ruskou federací chtějí občané Turecka, Řecka, Jihoafrické republiky nebo Maďarska. S Ruskem chtějí dále spolupracovat také ČLR, Izrael, Egypt, Vietnam, Mexiko, Saúdská Arábie nebo Thajsko.
Nejvíce lidí vyjádřilo negativní názor na Rusko v Polsku, a to 87 procent dotázaných. Na Ukrajině, kde nyní probíhá válka s Ruskem, mělo negativní názor na svého souseda 80 procent respondentů.
Saudi Arabia has a net positive view of Russia
An Alliance for Democracies survey shows 11% more Saudis view Russia positively than negatively. Striking example of Russia's growing soft power in the Gulf
— Samuel Ramani (@SamRamani2) May 30, 2022
Mnoho lidí má podobný názor v Británii, USA, Německu, Švédsku, Portugalsku nebo Itálii. V Maďarsku vyslovil nedůvěru Rusku každý třetí dotázaný. Ve Venezuele takových lidí bylo 36 procent.
Nejvíce ale podporují Rusko obyvatelé Číny, Indie a Pákistánu. V poslední době začali Ruskou federaci vnímat pozitivněji lidé ze zemí Blízkého východu a severní Afriky. Jde o Saúdskou Arábii, Egypt, Maroko a Alžírsko.
"If we want to ensure that democracy and freedom thrive in the 21st century, we have to fight for it – in Ukraine, in our own countries, and across the world."
CEO of @LatanaBrand, Nico Jaspers, will present the results of #DPI2022 at #CDS2022 on June 10.https://t.co/fbz0lnE4Kx pic.twitter.com/j3o48ZqGgE
— Alliance of Democracies (@AoDemocracies) May 30, 2022
Většina lidí v Asii, Evropě a Jižní Americe si také myslí, že severoatlantická aliance, EU a USA by mohly více pomáhat Ukrajincům.
PŘIPOMÍNÁME: „UKRAJINA POTŘEBUJE NALÉHAVOU FINANČNÍ PODPORU“: LÍDŘI EU SE SHODLI NA POSKYTNUTÍ 9 MILIARD EUR KYJEVU