Nová vláda Petra Fialy hodlá zvyšovat důchody, jako ta předchozí: o kolik se příští rok mohou zvýšit seniorům penze

Budoucí vláda plánuje zvyšovat důchody stejně, jak tomu bylo doteď. Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura uvedl, že nový kabinet bude muset najít finance na zvyšování, i když se plánují škrty v rozpočtu. Od nového roku se důchody zvýší v průměru o 805 Kč měsíčně. Penzisté také mohou dostat mimořádně přidáno také v červnu. Píše o tom ČT24.

Ministryně financí Alena Schillerová řekla, že zvýšení bude záležet na úrovni inflace. Pro mimořádné zvýšení musí meziročně přesáhnout 5 procent. V příštím roce se růst inflaci odhaduje na úrovni 6,1 %.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Pokud bude činit kolem 5 % důchody se zvýší přibližně o 644 Kč a rozpočet to bude stát 12 miliard Kč. „Pokud by to bylo dejme tomu těch 6,1 tak by to bylo asi 733 a dělalo by to 15 miliard korun,“ vysvětlila Schillerová s tím, že jakákoliv vláda to musí učinit.

Koaliční strany se zavázaly, že zvyšovat důchody budou stejně jako předchozí vláda. Nový kabinet však bude muset hledat oblasti financování, kde se dá ušetřit.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Stanjura zdůraznil, že se situace vyvíjí negativně a možná dojde i k mimořádnému navýšení důchodů.

Zástupci KDU-ČSL a STAN potvrdili, že nová vláda nebude do důchodů zasahovat a nechtějí, aby se penze seniorů propadaly.

Vít Rakušan, Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marek Výborný, Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Opoziční SPD navrhuje zvýšit především ty nejnižší důchody. Minimální penze by tak měla činit 15 200 Kč.

Psali jsme:„Sňatek přímo na jevišti“: Soutěžící SuperStar se bude vdávat. Jak se to všechno konalo

PSALI JSME: RAKUŠAN RAZANTNĚ ODPOVĚDĚL PIRÁTŮM: ROZHODNUTÍ STAN PODLE ŠÉFA STAROSTŮ NEBUDE PORUŠENÍM KOALIČNÍ DOHODY

PŘIPOMÍNÁME: „PLNĚ STOJÍM ZA TÍM, ŽE IVAN BARTOŠ VE VLÁDĚ BÝT MÁ“: OLGA RICHTEROVÁ TVRDÍ, ŽE PŘEDSEDA PIRÁTŮ BY MĚL BÝT MINISTR I POSLANEC

Share