Nouzový stav končí a vláda ho prodlužovat nechce: jaká opatření ale budou stále platit a co se změní

V sobotu v půlnoci skončil nouzový stav, který nařizoval restauracím a barům uzavírat podniky již v deset hodin večer. Přestal také platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Nová vláda zatím neuvažuje o vyhlášení nového stavu nouze a s koronavirem chce bojovat pomoci pandemického zákona a platit budou odlišná opatření. Píše o tom web blesk.cz.

Kulturních akcí se bude moci účastnit na tisíc lidí a návštěvníci budou muset předkládat covidové certifikáty.

Restaurace / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Další omezení se týká večírku a silvestrovských oslav, kterých se může účastnit maximálně 50 lidí. Minimálně do 3. ledna také nebude možné prokázat se negativním PCR testem a bude nutné mít ukončené očkování potvrzení o prodělání koronaviru.

Rovněž od 29. prosince u stolu v restauracích se může sejít maximálně 4 hosté, pokud se nejedná o lidi z jedné domácnosti. Před začátkem konzumace jídla hosté musí mít nasazené respirátory.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V novém roce se také během 14 dní budou testovat žáci, studenti a zaměstnanci škol dvakrát týdně. Používat se budou kvalitní antigenní testy. Vláda tak chce kontrolovat šíření varianty omikron.

Nově se ke třetí dávce vakcíny budou moci hlásit lidé nad 30 let, u kterých uběhlo 5 měsíců od druhé dávky očkování.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Mimo jiné laboratoře budou muset testovat pacienty testy, které mohou odhalit omikron. Mění se pravidla i pro cizince, kteří vstupují na území České republiky. Povinným tak po ně bude PCR test a to i pro cestovatele z oranžových či zelených zemí.

PSALI JSME: „MŮJ DRAHÝ“: KRÁLOVNA ALŽBĚTA II. VE VÁNOČNÍM BLAHOPŘÁNÍ NĚŽNĚ VZPOMNĚLA NA PHILIPA

PŘIPOMÍNÁME: “NO MATTER WHAT, JSI SILNÁ”: JAK ODREAGOVALI NA ROZCHOD MONIKY BAGÁROVÉ JEJÍ KOLEGYNI A KAMARÁDKY

Share