Nošení respirátorů v Česku: Roman Prymula prozradil, na kterých místech by to podle něj mělo smysl

Česká vláda zatím sleduje, jak v Rakousku a v Německu vlády zavedou povinné nošení respirátorů v obchodech a v MHD. Před časem předseda vlády Andrej Babiš řekl, že respirátory by mohly pomoci v boji proti pandemii. Ale určitě by to bylo pro občany nákladnější. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se také domnívá, že respirátory by byly účinným prostředkem ochrany zdraví. Řekl to pro ŽivotvČesku.cz.

Minulý týden bylo zasedání vlády a ministři už o tomto tématu mluvili. Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný řekl, že zatím doporučuje nosit respirátory těm, kteří mají takovou možnost.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Dodal, že zatím nedoporučuje kupovat respirátory všem, protože zatím vláda nerozhodla. Vláda podle něj diskutovala o možnostech, jak by bylo možné, aby byly respirátory dostupnější a levnější pro všechny občany.

Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula vysvětlil, že respirátor výrazně lépe chrání než chirurgická či látková rouška.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Respirátory podle něj výrazně omezují možnost přenosu viru vzduchem. Dodal, že by to bylo efektivní v MHD. Zatím ale o nošení respirátorů v obchodech neřekl nic, podle něj je třeba toto téma ještě projednat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Pokud nás rouška chrání z 80 procent, pak respirátor třídy FFP2 z 95 až 98 procent,“ řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

V Rakousku a v Německu se vlády rozhodly zavést povinné nošení respirátorů nebo chirurgických roušek v obchodech a ve veřejné dopravě. Předpokládají, že to pomůže zpomalit šíření nové mutace viru.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

O tématu povinného nošení respirátorů na svém Twitteru napsal ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Psali jsme: „Nezlepšilo se mu to,“ bojuje Ladislav Štaidl s virem v nemocnici. Nové informace o zdraví hudebníka

PSALI JSME: KDO JE TA MLADÁ HOLČIČKA NA FOTCE: NYNÍ JE Z NÍ SPISOVATELKA, KTEROU VŠICHNI DOBŘE ZNÁME

PŘIPOMÍNÁME: ŘADA ZEMÍ VOLÁ PO OBNOVENÍ CESTOVNÍHO RUCHU: JAKO VÝCHODISKO NAVRHUJÍ COVIDPAS, KTERÝ ALE MÁ MNOHO RIZIK

Share