Řada zemí volá po obnovení cestovního ruchu: jako východisko navrhují covidpas, který ale má mnoho rizik

Mnoho států již nějakou dobu chce, aby byl zaveden takzvaný očkovací pas, který by umožnil obnovit cestovní ruch. Má to ale svá rizika a neví se jak postupovat s lidmi, kteří například očkování s nějakých důvodů podstoupit nemohou. Informuje o tom web idnes.cz.

Maďarsko a Island již otevřely své hranice lidem, kteří covid prodělali a například Rumunsko či Kypr neposílají lidi do karantény, kteří byli naočkování.

Očkovaní/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Díky zavedení imunitního pasu by se mohly znovu otevřít hospody, bary, divadla a jiné podniky, kde setkává velké množství lidí. Některé IT společnosti již vyvíjejí aplikace, kde by osoba, která dostala vakcínu nebo se z koronaviru vyléčila mohla o tom nahrát údaje. Tuto činnost podporují například United Airlines či Lufthansa.

Odborníci na cestovní ruch podporují vakcinaci a říkají, že se tato situace musí využit pro obnovení turismu. Jako možnost vidí zavedení očkovacích pasů, který by se dal využit pro cestování.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nicméně existuje ohledně toho mnoho otázek a rizik. Jedním z nich je možnost zneužití těchto pasů a neví se, jak postupovat s lidmi, kteří ještě vakcínu nedostali. Také se diskutuje, jak ochránit osobní údaje držitelů těchto průkazů.

Premiér Řecka Kyriakos Mitsotakis na půdě Evropského parlamentu uvedl, že zavedení imunitního pasu musí být hlavní prioritu EU pro obnovení cestovního ruchu. Nepopírá ale, že očkování bude dobrovolné.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zavedení covidpasu podpořil i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten také dodal, že by se pro cestovaní mimo ČR mohly v budoucnu uznávat výsledky antigenních testů. Další čeští polici jsou ale v této otázce více zdrženliví.

Tomáš Petříček / Zdroj: youtube.com

V Evropské unii uvádějí, že se nesmí diskriminovat lidi, kteří se očkovat nemohou. Pro cestování by proto mohl stačit i negativní test či potvrzení o vakcinaci.

Podle Světové zdravotnické organizace se také nesmí upřednostňovat osoby, kteří vakcínu dostali.

PSALI JSME: MOŽNÉ OMEZENÍ SETKÁVÁNÍ V RODINÁCH: JAN BLATNÝ OZNÁMIL, ŽE MÁ ZÁLOŽNÍ PLÁN V PŘÍPADĚ RYCHLÉHO ŠÍŘENÍ NOVÉ MUTACE KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: „VŽDY EXISTUJE RIZIKO“: WHO PŘIPUSTILA, ŽE SE KORONAVIRUS MŮŽE STÁT SYSTÉMOVÝM ONEMOCNĚNÍM

Share