Nedávno jsem zastavil v servisu, dát do pořádku pár věcí s autem, vyměnit si olej a podobně. Sedím a čekám. Majstr je zaneprázdněn mým autem, no jeho pomocník tam nemá co dělat.
Posadil se vedle mě a začali jsme se bavit. Chápu ho, já sám si rád v práci na chvilku odpočinu.
A tak si povídáme o životě, vzpomínáme na různé příběhy, když k němu najednou přijde další kolega a požádá jej o česnek.
– Já vím, vždy jej máš u sebe, dej mi kousek, prosím.
– Poslouchej, vím, že to není moje věc… Ale proč sakra máte v autě pořád česnek?
Mistr najednou říká:
– Pojď sem, já ti to hned ukážu!
A teď to myslím vážně, nejúžasnější rada, kterou jsem kdy v servisu dostal.
Celá hlava česneku není nutná, stačí jeden kousek. Tento kousek je třeba oloupat, a rozřezat na dvě poloviny napříč. Je dobré ho i trochu zmáčknout, aby z něj vyšla šťáva. Voní to lahodně, alespoň pokud je čerstvý.
A proč by někdo hádal?
Vezmeme si držák na mobilní telefon, s přísavkou na sklo. Je mnoho různých dizajnů, ale princip je stejný pro všechny. A každý má stejný problém. Jakmile se venku ochladí, na skle se objeví kondenzát. Držáky telefonů, radarové detektory, navigátory padají ze skla jako podzimní listí.
A šťáva z česneku na přísavce je zárukou pevného spojení. Musíte s ní potřít celý povrch a poté jí nalepit na sklo, jak to děláte normálně.
Ukázalo se, že mistři si již dlouho všimli, že šťáva z česneku drží prsty trochu pohromadě. A když bylo nutné rychle nalepit navigaci, rozhodli se jí uchytit česnekovou šťávou. Kdo by si pomyslel, ale metoda fungovala!
A co je nejdůležitější, zařízení lze snadno vyjmout, zbývající šťáva se omyje vlhkým hadříkem, a nezůstane po ní ani stopa ne jako po oboustranné pásce nebo po sekundovém lepidle.
A v kabině česnek nesmrdí, to mám z vlastní zkušenosti!
PŘIPOMÍNÁME: MOŘSKÁ SŮL, HIMÁLAJSKÁ, DUSITANOVÁ: JAK A KDY BY SE MĚLA POUŽÍVAT