Někteří lidé letos nebudou moci slavit Vánoce s rodinou: cestování a překračování hranic teď není jednoduché

V současné době je tolik omezení kvůli koronaviru, že volně cestovat jako dříve už není možné. Možná by teď někdo mohl srovnat pokus vycestovat do zahraničí s obdobím před sametovou revolucí. Právě o Vánocích je toto téma velmi aktuální, protože mnozí by rádi přijeli za svými rodinami a jiní by rádi odletěli na vánoční prázdniny. Ale bohužel v současné situaci to není možné. Napsal o tom portál iDNES.cz.

České ministerstvo zahraničí nyní nedoporučuje cestovat za hranice Česka. Jistě to lze udělat, ale existují určité problémy, takže ministerstvo nedoporučuje cestovat těm lidem, pro které nejsou ty cesty nutné nebo pracovní.

Vánoce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová vysvětlila, že hlavním problémem je nyní to, že se opatření často mění.

To znamená, že člověk, který chce někam jet, musí být předem informován o podmínkách vstupu do jiné země a poté také o podmínkách návratu do Česka.

Hory / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Na webu Ministerstva zahraniční si můžete prohlédnout mapu a seznam zemí, kam můžete cestovat a jaké podmínky je třeba splnit.

Například na Vánoce neletěl domů do Brazílie student Gabriel, zůstal v Česku. Měl možnost to realizovat, ale má obavy, že se do Česka nevrátí.

Moře / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Také nyní lety mezi Evropou a USA jsou komplikované. Například expat Brian Matthews žije se svou rodinou v Česku. Ale mají příbuzné v USA.

Podle něj mají štěstí, že byly lety do Miami a že Florida tyto lety přijímá. Brzy uvidí své blízké, i když už několikrát uvažovali, že tuto cestu zruší.

Vánoce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ale v jejich případě bylo velkým štěstím, že Brian je americký občan a že jeho rodina má Zelenou kartu. Na rozdíl od mnoha jiných lidí proto nepotřebovali pomoc ambasády.

Je třeba si také uvědomit, že v Americe může každý stát zavést svá opatření a omezení, takže je třeba si uvědomit, co je třeba udělat před cestou do nějakého státu.

Cestování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V Česku žije několik set tisíc cizinců. Těmto lidem již opakovaně pomáhalo České ministerstvo zahraničí, zejména s překračováním hranic.

Je třeba si uvědomit, že epidemická situace v evropských zemích je nyní velmi špatná, takže cestování bude obtížné.

PSALI JSME: RECEPT BRAMBOROVÉHO SALÁTU BÝVALÉ PRVNÍ DÁMY: JAK OSLAVÍ VÁNOCE DAGMAR HAVLOVÁ

PŘIPOMÍNÁME: LAMINÁT NA STĚNÁCH JE NESTANDARDNÍ ŘEŠENÍ, KTERÉ ZARUČÍ STYLOVÝ INTERIÉR

Share